Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -1- – WOODSAKA
Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -1-

Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -1-

Ahşap İçin Doğal Yağlar - 1


Merhaba.


Bir ahşap atölyesi çalışanı olarak ahşap ürünlere ne kadar emek harcandığını çok iyi biliyorum. Ahşap severler olarak sizlerin de bunu deneyimlediğinizden de eminim. O kadar uğraştığımız, hatta bazen ince ince işlediğimiz bu ahşap projelerimizi elbette ki en iyi şekilde korumak isteriz.

 

Eğer ahşap mobilya, zemin, mutfak ürünü ya da her hangi bir projenin bozulmasını istemiyorsak vernik ya da yağ ile koruma sağlamak zorundayız. Çünkü iyi bir cila ahşabın kurumasını, çatlamasını, hava değişiminden etkilenmesini, basit çizgileri ve lekelenmesini önler. Ayrıca daha güzel ve derin görünmesini sağlar.


Burada ilk büyük soru akla gelir: Ahşap projemizi, bir nevi şaheserimizi yağla mı yoksa vernikle mi tamamlayıp koruma altına alacağımız sorusu. Bu kararı almak, bazen projenin kendisini tamamlamaktan daha zordur. Bugün kısaca doğal yağlardan bahsetmek istiyorum.


Genel kanının aksine, ahşap yüzeyine uygulanacak işlem yağlama ile değil, ahşap yüzeyin bu işleme hazırlamasıyla başlar, yani zımparalama ile. Zımparaladıktan ve yüzeyin istediğimiz pürüzsüzlükte olduğundan emin olduktan sonra, eğer varsa yüzeyde mevcut budaktan veya çividen kaynaklanan delikleri doldurmalıyız. Tabii o şekliyle hoşunuza gidiyor ve öyle kullanmak istiyorsanız, o başka. Doğal “kusurlar” oldukları halde daha güzeldir çoğu zaman. Zımparalamanın Sırları yazı serimizin ilk bölümünü buradan okuyabilirsiniz.


Eğer ahşabın rengini değiştirmek istiyorsanız, sonraki adım da bu olacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz bir kaç farklı yöntem var ancak konumuzun dışında. Doğal rengi korumak isteyenler ise bu adımı görmezden gelsinler.

 

Tüm bu adımlardan sonra artık ne tür bir son işlem uygulayacağımızı düşünebiliriz: vernik mi, yağ mı? Yağ ise hangisi? Karar verirken projemizi nerede kullanacağımızı, ne seviyede bir koruma istediğimizi, ağacın cinsini, nasıl bir görüntü elde etmek istediğimizi göz önünde bulundurmalıyız.


Bu aşamadan sonra, eğer parlak bir yüzey istiyorsak bir adım daha var: temiz bir kumaşla silerek yüzeyi parlatmak.


Verniklerden daha önce bahsettiğim için doğal yağ kullanmaya karar verdiğimizi kabul ediyorum. Hangi tür verniği kullanmalıyız başlıklı yazı serimizi incelemek isterseniz ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ahşap yağının nerede, nasıl ve ne zaman kullanılacağına dair bilgiler bir sonraki yazımda. 

 

Takipte kalın.

 

Fatma Elif

 

Yorumlar

Ahmet Yılmaz

Az önceki mesaj için üzgünüm :(, dikkat etmemişim, şimdi fark ettim.

Ahmet Yılmaz

Hani bir sonraki yazınız yani ASIL konu nerede ?

Ahmet Yılmaz

ikeadan aldığım çam masanın yüzeyinin parlak görünmesini istiyorum.marketten aldığım ceviz yağı ve balmumunu alıp karıştırarak kullanırsam nasıl bir sonuç ortaya çıkar.

Ahmet Yılmaz

Teşekkürler..

Ahmet Yılmaz

Merhaba, ham ahşaptan yaptığım objelerimin damarlarının belli olması için ben su bazlı vernik özellikle kullanmak istiyorum ama oda tek başına damarlarının netliğini belli etmiyor o yuzden. önce tung yada tik yağı ile yağladıktan sonra mı su bazlı vernik kullanmalıyım öncemi? Yada bu ham ağaçların damarlarının belli olması ve parlaması için nasıl bir yöntem kullanmalıyım. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar.

Ahmet Yılmaz

kayın ağacına tik yağı çekeceğim.alttan renk vermek için ne yapmalıyım.açık ceviz rengi istiyorum.pinoteks olur mu ?

Ahmet Yılmaz

iyi günler
iroko mutfak tezgahım var .su bazlı tik yağı ile yağladım. üstüne su bazlı bir cila atmalımıyım yoksa tik yağı yeterlimidir
teşekkürler

Ahmet Yılmaz

Ahşap koruycular ve yağları konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Nerden nasıl bulabileceğim, hangi ahşap türü için ne kullanmalıyım gibi şeyler.
Birde paduk, bubinga, abanoz, gül ağacı, renkli okaliptus ağacı gibi bizim ülkemizde yetişmeyen orman ürünlerini nerde bulabilirim. İzmir ve çevresinde bulamadım.

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok