Zımparanın Sırları - 2

Merhaba,


Bugün de bir aceminin gözünden zımparalamanın sırlarını anlatmaya devam edeceğim. Birinci bölümü buradan okuyabilirsiniz. Bu yazı, üretime katıldığım nadir anlardan edindiğim deneyimlerin, atölyemizdeki ustaları gözlemlerken edindiğim izlenimlerin ve konuyla ilgili internette yaptığım araştırmaların bir sonucudur. İşin içinde emek var yani:)

Zımparalamada unutulmaması gereken noktalardan biri de şu: Ahşap ne kadar pürüzsüz görünürse görünsün, aldanmamak lazım. Hala zımparalanması gerekir, çünkü gözle göremediğimiz planya izleri ciladan sonra, özellikle koyu renk ciladan sonra gözle görünür hale gelecektir.

Ayrıca, bir sonraki zımparaya geçmeden önce yüzeyde oluşan tozu yok etmek gereklidir. Bunun için vakum ya da fırça, hangisi mümkün veya uygunsa kullanılmalıdır. Aksi takdirde biriken ahşap tozu ağacın dokusundaki ufak noktacıkları dolduracak ve bir sonraki zımparanın verimini düşürecektir.

Diğer bir önemli nokta zımparalanacak parçanın yapıştırıcıdan arındırılmış olmasının gerekliliğidir. Aksi takdirde zımparadan istediğimiz sonucu elde edemeyiz ve vernik ya da yağla ürünü bitirdiğimizde yapıştırıcı izlerini görürüz. Tam “iş bitti” derken bu durumla karşılaşmak istemiyorsak dikkatli olmak zorundayız. Eğer kullanacağımız cila su bazlı değilse, -uzmanların dediğine göre- ahşaba süreceğimiz biraz petrol ruhu (mineral spirit) tüm zor görünen yapıştırıcıları görünür kılacaktır.

Ne kadar zımparalanması gerektiği de önemli bir soru(n)dur. Tüm pürüzlerin yok olduğundan ne zaman emin olabiliriz? Özellikle ürün ince ise ahşabı gereğinden fazla inceltmekten nasıl kaçınabiliriz. Ve fazla zaman harcamaktan.

Yine uzmanlara göre bunu bilmenin en emin yolu deneyim. Ne kadar çok deneyim kazanılırsa, o kadar kesin karar verilebiliyor. Buna zamanım yok diyorsanız ya da acemiyseniz zımpara bitmiş gibi göründüğünde ürünü tozdan arındırıp ışık altında incelemek ya da ahşabı ıslatıp (petrol ruhu ile) yine ışık altında incelemek de işe yarayan yöntemlerdir.

Zımparalamanın önemini ahşap iPhone kılıflarımızı üretim aşamasında izlerken çok daha iyi anlıyorum. Planyadan çıkan yüzeyin zımparalanırken aşama aşama nasıl pürüzsüzleştiğini gözlemliyorum. Kılıflarmızın bir nevi cam (gibi) pürüzsüzlüğüne kavuşması için ustalarımız büyük emek harcıyor. Woodsaka ahşap telefon kılıflarımızı bu kadar eşsiz yapan şeylerden biri de bu: mükemmele olan tutku.

Yarın zımparalamanın sırlarında son bölümü yazmayı planlıyorum. Görüşmek üzere.

İyi bir “haftanın son günü” dilerim.


Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.