Zımparanın Sırları - 1

Merhaba


Woodsaka atölyesinde güzel bir gün daha! Dün işlenen ahşap kılıflarımızda bir kaçının zımparası bugüne kalmıştı, onunla başladık güne. Ahşap ürün üretim sürecinde zımpara bitişin ilk adımıdır, yani sonun başlangıcıdır.

Zımparalamak hem uğraştırıcı, hem dikkat isteyen, hem de bir ürünü “mükemmel” düzeye çıkaracak en önemli aşamalardan biridir. Zımparalama o büyük şevkle ortaya çıkardığımızı ürünümüzü bambaşka bir seviyeye taşır. Ahşap işinde ilk izlenimlerimden biri şu: iyi bir sonuç için zımparayı mümkün olan en iyi şekilde yapmak gerekir. Üretim bölümünde zımpara yapan ekip üyelerimiz bu konuda çok iyi. Birçok denemeden sonra kazanılmış tecrübelerini  ve en önemli sırlarını bizimle paylaştıklarından şüpheliyim.

Paylaştıklarıyla yetinelim. Evde kendi işinizi yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

Gerekli olan şeyler doğru ekipman, doğru teknik ve doğru bir tutumdur, yani işten kaytarmamak lazım:). Başlamadan önce ilk yapılması gereken elbette zımpara yapılacak alanı ve gerekli aletleri hazırlamak.

Mükemmel zımparadan sonra mukemmel yağ kullanın

Zımparanın, taneciklerinin boyutuna göre numaralandığını herkes bilir. İşte zımpara yaparken rakam olarak en küçük numaradan, yani en büyük tanecikliden başlayıp büyük numaraya doğru gitmeye sıralama deniyor. Sıralı zımparalamada bir önceki derecenin bıraktığı izi bir sonraki yok eder, böylece nihayetinde istenilen yüzeye ulaşılır. Sırayı karıştırmamak lazım. İşe başlamadan önce zımparaları numaralarına göre dizmek karıştırma ihtimalini azaltan ufak ama önemli bir önlem.

Fazladan zaman harcamak istemiyorsak, doğru zımparayı seçmek de önemli. Hangi numarayla başlanacağına ise işlenecek ağacın cinsine göre karar veriliyor. Yumuşak ağaçla çalışılıyor ve ahşabın yüzeyi çok iyi ise (planyayı yapan usta iyiyse demek oluyor bu bence:) 120 kumla başlanabiliyor. Ama sert ağaçla çalışılıyorsa kesinlikle -en fazla- 80 kumla başlamak gerekiyor. 80’i 100, 120, 150, 180, 220 takip eder. Bu bu numaralardan birini bile atlamak işin kalitesini etkileyebilir.

Zımpara yapma dinamik bir süreçtir. Elinizdeki ahşap neyi gerektirirse ona göre hareket etmelisiniz. Biz zımparalama sırasında eldiven kullanmıyoruz. Çünkü ahşabın yüzeyini hissetmek, sonraki hareketi belirlemede önemlidir.
İşin bu kısmını biliyorum, eminim. Sıra atlamamak ve yapılan işe göre zımpara sayısını artırmak gerekebiliyor. Biz ahşap telefon kılıflarımızda maksimum sağlamlığı garati edebilmek için sert ağaç kullanıyoruz. Ve bu sert ahşaptan cam gibi pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zımparalamada basamak sayımız fazla; 60 kum ile başlıyor, 80, 120, 180, 240, 320, 400, 500 kum ile devam ediyor ve 800 kumda bitiriyoruz.

İnce iş, dikkat ve emek istiyor. Woodsaka iPhone ahşap telefon kılıflarımız bu yüzden bu kadar eşsiz, emek harcıyoruz. Ancak yazı uzadığı için işin inceliklerinin tamamını henüz anlatamadım, yarın devam edeyim. İkinci bölümü okumak için tıklayın.

Mutlu günler dilerim.

Fatma Elif.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.