Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Hangi Tür Verniği Kullanmalı? -1- Yağ Bazlı Vernikler ve Su Bazlı Vernikler

Hangi Tür Verniği Kullanmalı? -1- Yağ Bazlı Vernikler ve Su Bazlı Vernikler

Hangi Tür Verniği Kullanmalı

Woodsaka ahşap atölyesinden merhaba.

Bir ahşap atölyesinin olmazsa olmazlardan biri de ahşap vernikleridir. Boya malzemeleri satan bir mağazaya girdiğimizde raflar dolusu çeşitle karşılaşırız. Ürünümüzden maksimum verimi alabilmek için hangi verniği nerede kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Bundan bir başka yazıda bahsetmeyi planlıyorum, öncelikle vernikleri tanıyalım.

Ahşap projelerinize uygun verniği seçmek için bir çok farklı faktörü dikkate almanız gerekir. İki ana vernik çeşidi vardır: su ve yağ bazlı. Her ikisi de, ahşabın türü, işlem görmüş olup olmadığı, açık havaya maruz kalıp kalmadığı, doğal deseni korumak isteyip istemememiz, ürünün kullanım alanı gibi faktörlere bağlı olarak, farklı seviyede koruma ve kaplama sağlarlar. Yani, belirli durumlarda biri diğerinden daha kullanışlıdır. Vernik kullanımı üzerine yazdığımız Ahşap Verniğinin Kullanımı başlıklı makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Son yıllarda popülaritesi artan su bazlı vernik, diğerlerinde bulamayacağınız çeşit ve yoğunlukta renk seçeneği sunar. Temel çözücü olarak su kullanılmıştır, ayrıca su ile inceltilir ve temizlenir.

Su bazlı vernikler öncelikle daha çevre dostudur. Bunu cilayı uygularken hissedersiniz, vernik zararlı koku ya da duman salmadığı için ortamda havalandırmaya ihtiyaç duyulmaz. Yanıcı değildir, yağ bazlı vernik gibi kolay alev almaz. Daha çabuk kurur ve yağ bazlı verniklere göre daha çabuk silinebilir. Temizlenmesi kolaydır, su ve sabun yeterlidir.

Bir diğer cazip özelliği de daha önce yağ bazlı vernik ile boyanmış ahşaba tutunabilmesidir. Bundan başka, havanın içeri ve dışarı hareketine izin verir, bu sebepten boya suyu (nemi) içeride hapsetmez ve çürümeye yol açmaz. Yani vernik nefes alır. Küfe ve küflenmeye karşı aşırı dirençlidir. Bu sayede renk kalitesini uzun süre korur.

Ancak su bazlı verniklerin bazı özellikleri hoşa gitmeyebilir. Ahşabın damarlarını daha belirgin hale getirir. Artı, bu damarları zımparaladığımızda cilanın kendisi de zarar görür. Bundan kaçınmak için ilk ciladan sonra zımpara ile yüzeyi istediğimiz pürüzsüzlüğe getirmek, son cilayı bundan sonra atmak tavsiye edilebilir. Ayrıca, yağ bazlı verniğe göre çabuk kurur, bu yüzden son rötuşlar için daha az zamanımız vardır.

Bir çoğumuzun aklına vernik deyince ilk gelen yağ bazlı vernik, kullanımı en kolay olanlardandır. Çünkü bize, bezir yağı ve binder sayesinde, uygulama sonrası yüzeyde kalan fazlalığı silmeye ve istediğimiz yüzeyi elde etmeye yetecek kadar uzun zaman sağlar. Yani yavaş kurur, yüzey tarafından çok çabuk emilmez.

Yağ bazli vernik, “pigment cilası” diye de bilinir. Ancak, bazıları pigment içerse de bir çoğu pigment ve boya (dye) içerir. Bir kısmında ise sadece boya vardır. Verniğe renk veren maddenin ne olduğu önemlidir, çünkü bu ahşabın verniği nasıl emdiği ve renginin nasıl değiştiğiyle yakından ilgilidir. Ahşabın damarlarını yükseltmez. Ayrıca, yağ bazlı vernik, diğer verniklerin son tabaka olduğu durumlarda da kullanılabilir. Lakin, eğer son kat vernik su bazlı olacaksa, verniğin tamamen kürlenmiş olduğundan emin olmak gerekir.

Su bazlı vernikten çok daha dayanıklıdır, dolayısıyla daha az bakım gerektirir. Ahşaba çok daha derin işler. Son derece dayanıklıdır. Daha az bakım ister. Daha kalındır. Mineral spirit ile inceltilebilir ve temizlenebilir.

Yağ bazlı cilanın en olumsuz yanı, kokusudur. Kullanılan mekanda havalandırma ihtiyacı vardır. Bundan başka, acelemiz varsa yavaş kuruyor olması olumsuzluk sayılabilir. Son olarak, doğal deseni maksimum oranda korumak istediğimiz durumlarda da yağ bazlı cila eksi puan alacaktır.

Projenize en uygun olanı belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca faktörleri sıralamaya çalıştım. Çalışmalarınızı fotoğraflayıp gönderirseniz, paylaşırız:)

İyi bir gün dilerim.

Fatma Elif

Not: Doğal yağlar ve Ahşap İçin Koruma Yağları başlıklı doğal yağları anlattığımız makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

/**/

Yorumlar

320 metrekare çam lambiriden üstü açık alan yaptım dolgu vernigi attıktan sonra üzerine günese ve yağmura dayanıklı nasıl vernik atmaliyim

Merhaba yemek masası üst tablasına patine cila yaptım ve üzerine su bazlı vernik kullandım sanırım pek dayanıklı olmadı.küçük nesleler bile aşınmasına neden oluyor. Ne yapabilirim Teşekkürler

Merhabalar, Mutfağımda kullanacağım adanın üzerine masif ağaç kestirmek istiyorum. bunun üzerine sağlam bir tabaka yapan, parlak bir vernik kullanmak istiyorum. ne tavsiye edersiniz acaba?

Merhaba bilgiler icin öncelikle teşekkürler.
Bahçe icin çam palet var elimizde koltuk yapmak istiyoruz.Zımparadan sonra hürmüzle yakma tekniği uygulamaya düşündük,peki koruyuculuk için yağ,vernik ne yapmamız gerekir?Teşekkürler ,saygılar

Merhaba, iyi günler.
Ihlamur ağacından kuksa bardak yaptım.
Zımparalama işi bittikten sonra yağla mı, yoksa vernikle mi koruyucu katman oluşturmalıyım?
Diğer yazılarınıza da baktım, Tung yağı veya zeytinyağı+bal mumu+hindistan cevizi yağı karışımını mı kullanmalıyım?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

yatak odası takımım kara ağaç kaplama sütlü kahverengi yarı mat vernikle verniklemek istiyorum.su bazlı bir vernik kullanmak istiyorum. siz nasıl ve hangi verniği önerirsiniz.

merhaba ahsap koltukları boyamadan doğal ahşap rengi ile kalması için verniklemek istiyorum.su bazlı.cadence yarı mat vernik kullanmıştım daha önceki işlerimde.ama bu kez hem daha uyugun hemde sağlam bir vernik arıyorum.önerebileceğiniz ne var.bilgilendrirseniz sevinirim

Merhaba
Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler. Çocuklarıma fırınlanmış, temizlenmiş ladin ağacından montosori yatak yaptım. Ağaçları iyice zımpara yaparak temizledik. Ağaç yüzeyine koruma ve bakı için en sağlıklı ne uygulayabilirim.( Su bazlı vernik, teak yağı,….)

Merhabalar. Daha önce katıldığımız yarışma projesinde yaptığımız bir ahşap malzemeden maket var etrafını cam ile kapatmışız fakat o maketi daha kullanışlı hale getirmek için içini su ile doldurup akvaryum olarak kullanmayı düşünüyoruz. Maketimizin sudan etkilenmemesi için ne tür bir vernik önerirsiniz. Teşekkürler.

Merhabalar,
Karadeniz bölgesinde denize yakın bir yerde bulunan evimin son katını tamamen LEMİNE ahşaptan yaptıracağım.
Nem oranı yüksek bir yer. Çürüme ve küflenmeye karşı Su bazlı mı Yağ bazlı mı vernik önerirsiniz ? Bilgi verirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar diliyorum.

Mutfak dolap kulbunu hangi vernikle boyarsam dayanıklı olur.Polyester objenin fabrikasyon ürünler gjbi parlamasi icin nasıl bir vernik uygulamam gerekir

Merhaba ben kızıma çam ağacından ranza yaptım çocuk kullanacağı için hangi tür vernik (yağ veya su ) ve nasıl kullanmaliyim

Merhaba, Meşe mutfak tezgahı yaptırdım. Ustalar monte ettikten sonra vernik sürdüler. Sanırım su bazlıydı, çünkü koku yoktu ve çabuk kurudu. Ancak su bile leke yapıyor. Lekeye karşı ne yaptırabilirim, öneriniz için şimdiden teşekkürler…

Merhabalar,
Ben marangozda sunum tepsileri kestirdim vernikleyecegim fakat gıda ile temas etmesi halinde hangi vernik zararsizdir acaba? Temizlenmesi nasil olacak?

Merhaba…ben yatak odası mobilyamı beyaza çevirdim…polisan su bazlı boya ve su bazlı vernik kullandım…su bazlı darbeye dayanıksız…bu su bazlı verniğin üzerine parlak,şeffaf ve çizilmez bir vernik mümkünmü…varsa adı nedir…bazı parçalara henüz vernik uygulamadım…teşekrlr

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.