Yağ bazlı vernikler ve su bazlı vernikler – WOODSAKA
Yağ bazlı vernikler ve su bazlı vernikler

Yağ bazlı vernikler ve su bazlı vernikler

Hangi Tür Verniği Kullanmalı

Woodsaka ahşap cep telefonu kılıfı atölyesinden merhaba.

Bir ahşap atölyesinin olmazsa olmazlardan biride ahşap vernikleridir. Boya malzemeleri satan bir mağazaya girdiğimizde raflar dolusu çeşitle karşılaşırız. Ürünümüzden maksimum verimi alabilmek için hangi verniği nerede kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Bundan bir başka yazıda bahsetmeyi planlıyorum, öncelikle vernikleri tanıyalım.

Ahşap projelerinize uygun verniği seçmek için bir çok farklı faktörü dikkate almanız gerekir. İki ana vernik çeşidi vardır: su ve yağ bazlı. Her ikisi de, ahşabın türü, işlem görmüş olup olmadığı, açık havaya maruz kalıp kalmadığı, doğal deseni korumak isteyip istemememiz, ürünün kullanım alanı gibi faktörlere bağlı olarak, farklı seviyede koruma ve kaplama sağlarlar. Yani, belirli durumlarda biri diğerinden daha kullanışlıdır. Vernik kullanımı üzerine yazdığımız Ahşap Verniğinin Kullanımı başlıklı makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Son yıllarda popülaritesi artan su bazlı vernik, diğerlerinde bulamayacağınız çeşit ve yoğunlukta renk seçeneği sunar. Temel çözücü olarak su kullanılmıştır, ayrıca su ile inceltilir ve temizlenir.

Su bazlı vernikler öncelikle daha çevre dostudur. Bunu cilayı uygularken hissedersiniz, vernik zararlı koku ya da duman salmadığı için ortamda havalandırmaya ihtiyaç duyulmaz. Yanıcı değildir, yağ bazlı vernik gibi kolay alev almaz. Daha çabuk kurur ve yağ bazlı verniklere göre daha çabuk silinebilir. Temizlenmesi kolaydır, su ve sabun yeterlidir.

Bir diğer cazip özelliği de daha önce yağ bazlı vernik ile boyanmış ahşaba tutunabilmesidir. Bundan başka, havanın içeri ve dışarı hareketine izin verir, bu sebepten boya suyu (nemi) içeride hapsetmez ve çürümeye yol açmaz. Yani vernik nefes alır. Küfe ve küflenmeye karşı aşırı dirençlidir. Bu sayede renk kalitesini uzun süre korur.

Ancak su bazlı verniklerin bazı özellikleri hoşa gitmeyebilir. Ahşabın damarlarını daha belirgin hale getirir. Artı, bu damarları zımparaladığımızda cilanın kendisi de zarar görür. Bundan kaçınmak için ilk ciladan sonra zımpara ile yüzeyi istediğimiz pürüzsüzlüğe getirmek, son cilayı bundan sonra atmak tavsiye edilebilir. Ayrıca, yağ bazlı verniğe göre çabuk kurur, bu yüzden son rötuşlar için daha az zamanımız vardır.

Bir çoğumuzun aklına vernik deyince ilk gelen yağ bazlı vernik, kullanımı en kolay olanlardandır. Çünkü bize, bezir yağı ve binder sayesinde, uygulama sonrası yüzeyde kalan fazlalığı silmeye ve istediğimiz yüzeyi elde etmeye yetecek kadar uzun zaman sağlar. Yani yavaş kurur, yüzey tarafından çok çabuk emilmez.

Yağ bazli vernik, “pigment cilası” diye de bilinir. Ancak, bazıları pigment içerse de bir çoğu pigment ve boya (dye) içerir. Bir kısmında ise sadece boya vardır. Verniğe renk veren maddenin ne olduğu önemlidir, çünkü bu ahşabın verniği nasıl emdiği ve renginin nasıl değiştiğiyle yakından ilgilidir. Ahşabın damarlarını yükseltmez. Ayrıca, yağ bazlı vernik, diğer verniklerin son tabaka olduğu durumlarda da kullanılabilir. Lakin, eğer son kat vernik su bazlı olacaksa, verniğin tamamen kürlenmiş olduğundan emin olmak gerekir.

Su bazlı vernikten çok daha dayanıklıdır, dolayısıyla daha az bakım gerektirir. Ahşaba çok daha derin işler. Son derece dayanıklıdır. Daha az bakım ister. Daha kalındır. Mineral spirit ile inceltilebilir ve temizlenebilir.

Yağ bazlı cilanın en olumsuz yanı, kokusudur. Kullanılan mekanda havalandırma ihtiyacı vardır. Bundan başka, acelemiz varsa yavaş kuruyor olması olumsuzluk sayılabilir. Son olarak, doğal deseni maksimum oranda korumak istediğimiz durumlarda da yağ bazlı cila eksi puan alacaktır.

Projenize en uygun olanı belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca faktörleri sıralamaya çalıştım. Çalışmalarınızı fotoğraflayıp gönderirseniz, paylaşırız:)

İyi bir gün dilerim.

Fatma Elif

Not: Doğal yağlar ve Ahşap İçin Koruma Yağları başlıklı doğal yağları anlattığımız makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

• • • • •

Yorumlar

Ahmet Yılmaz

Merhaba…ben yatak odası mobilyamı beyaza çevirdim…polisan su bazlı boya ve su bazlı vernik kullandım…su bazlı darbeye dayanıksız…bu su bazlı verniğin üzerine parlak,şeffaf ve çizilmez bir vernik mümkünmü…varsa adı nedir…bazı parçalara henüz vernik uygulamadım…teşekrlr

Ahmet Yılmaz

Mrhba..ben ahsap eyfel kulesi yaptim bunu nasil bir boyayla ile boyayabilirim.mesela metalik gri tonlarindan hangisi iyi olur.ve su bazlimi akrilimi vb neyle boyanir.vernik ne olur.yardimci olurmusunuz lütfen

Ahmet Yılmaz

Mrhba..ben ahsap eyfel kulesi yaptim bunu nasil bir boyayla ve nasil bir biya ile boyayabilirim.meseka metalik gri tonlarindan hangisi iyi olur.ve su bazlimi akrilimi vb neyle botanir.vernik ne olur.yardimci olurmusunuz lütfen

Ahmet Yılmaz

Teşekkürler. tam aradığım cevapları bir bir vermişsiniz.

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok