Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -II-

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -II-

Merhaba,

Erikler ve vişneler çiçek açtı, gözümüz gönlümüz şenlendi değil mi? Her sabah Woodsaka atölyesine giderken rastladığım bir kaç çiçekli ağaç günümü aydınlatıyor doğrusu. Umarım sizin de tanış olduğunuz çiçekli bir ağaç vardır yolunuzun üstünde ya da evinizin önünde.

Adlandırmaktan bahsetmiştim en son yazımda. Bu konuda biraz daha araştırma yaptım, sizinle bunları da kısaca paylaşmak istiyorum.

Farklı türlerde isimler vardır. Bunlardan ürüne en uygun olan tarzı bulmak ve isim arayışına o yönde başlamak/devam etmek gerekir.

Bazı isimler betimleyicidir. Basitçe ürünün ne yaptığını anlatır. Eğer ürünün kolaylıkla anlaşımasını istiyorsanız, onu olduğu gibi tanımlamak en ideal yol olacaktır. Biz bu kurala genelde uyarız. Ahşap ürünlerimizin hemen hemen tamamının isminde kullanım amacını belirten kelimeler vardır. Mesela 3Line masa üstü organizer. Bu şekilde isimlendirmek gerçekten ürüne ulaşmak isteyen herkese büyük kolaylık sağlar, çünkü isim, ürünün ne yaptığı tam olarak söyler.  

Çağrışımsal ya da fikir veren isimler betimsel isimler kadar net değildir ama ürünün ne işe yaradığı hakkında bir fikir verirler. Ancak tam olarak amacını belli etmezler. Biraz kelime oyunu vardır, ilginç ve yaratıcı isimlerdir. OfficePro serimiz buna çok güzel bir örnek. O bir organizer, ofisinizdeki en büyük yardımcınız. Profesyonel bir çalışma ortamı için en gerekli gereçlerden biri aynı zamanda. Ve ismiyle tüm bunları çağrıştırıyor bence.

İsim verirken yeni sözcükler de üretilebilir. Bu isimler fantastik de olabilir. Bu tip isimler özgündür. Bir ürünü tanımlama gibi amaçları yoktur, üretilmişlerdir, mevcut sözlüklerde yoktur. Ama özgündürler, bir şekilde ürüne ya da markaya dikkat çekerler. Atölyemizin ismi buna verebileceğim en güzel örneklerden biri: Woodsaka. Sözlüklerde yok, iki ayrı dilden iki kelimenin birleşmesiyle türetilmiş ve doğrudan ürüne vurgu yapmadan hem ağacı, hem de ağaçtan üretilen mamulleri çağrıştırıyor. İsimler yazıldıklarında şık durmalılar. Woodsaka bunu da fazlasıyla sağlıyor:)

Tabelamızda da oldukça zarif duruyor.

Evet, bir gün daha başladı. Bakalım neler getirecek?

Hepimize güzellikler getirmesi dileğiyle. Sevgilerle.

 

Fatma Elif

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.