Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -I-

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -I-

Merhaba,

Bahar aylarını neredeyse yarıladığımız şu günlerde bir soğuk bir sıcak günlere uyanıyoruz. Ağaçlar çiçeğe durdu, parklar bahçeler yeşillendi. Nisan ayının güzelliği bu. Süryanice Nisanna, Sümerce Nisag’dan gelen bir isim Nisan. Sümercede “ilk meyve”, “taze mahsül” anlamlarına gelir. Latincesi Aprilis, kökünü Latince “aprire” kelimesinden alır, açmak. Ağaçların çiçek açtığı ay yani. Her ayın ismi böyle güzel anlamlar saklar. Yüzlerce yıl önce dilimize girmiş her isim, her dağın, köyün, nehrin ve şehrin adı böyledir.  

Bir de yeni isimler vardır, biz koyarız. Kedimize, köpeğimize, oyuncak bebeğimize ya da sevdiğimiz sokağa (Bu sonuncusunu bazen sadece kendimiz biliriz). Marka isimleri vardır, markaların ürünlerine verdikleri isimler vardır. Yüzyılların süzgecinden geçmez bu isimler, bu yüzden de öylece, düşünmeden verilmezler.

Woodsaka atölyesi de ürünlerine, o ürüne yakışır isim verme konusunda oldukça hassastır. Bazen bir isim üzerine haftalarca düşünürüz. Genellikle ürünün zihinde belirip çalışma arkadaşlarımızla paylaşıldığı o ilk andan itibaren isimler de ortaya çıkmaya başlar. Baharda filiz atan tohum gibi, yavaş yavaş belirir müstakbel isim. Bazen bir kaç isim ortaya atılır, bazen onlarca. Ama bir şekilde, ürünün çizimleri, ilk prototipi ortaya çıktıkça, gerekli düzenlemeler, sonrasında dayanıklılık testleri yapıldıkça isim sayısı azalır. En son aşamada, ürün son şeklini aldığında, artık neredeyse bir şekilde ismi de kesinleşmiştir. ... Ya da, en azından çoğunluk bir isimde birleşmiştir. Geriye kalan ismini yazmak, WallStand, Reka, OfficePRO, Scope, Sate, Yoi ya da 3Line demek ve sizlere sunmaktır. En güzel kısmı.

Şu bir gerçek, isim vermek zor. Özellikle büyük bir emek sonucu ortaya çıkmış özel bir ürüne isim verirken insan epey bir ikilemde kalabiliyor. Çünkü isim atölyemizi ve ürünü temsil eden kelimelerdir, ikisiyle de bütünleşebilmesi gerekir. Bu yüzden, biraz da bu konularda yapılmış bir kaç çalışmadan destek alarak, isimlendirme stratejilerinden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak, ürünün adı, firmanın adıyla uyum içinde olmalı. Ürünün tam adı genel anlamda akla ilk gelen isimlerden olmalı, Reka kalemlik organizer mesela. Ürünü diğerleriden ayıran, kendine özgü tınısını da kaybetmemeli tabii bu arada. Mesela, bardak altlığıdır ürün, ama bir Narmada’dır o:) Sonra, okunabilir olmalı. Çok uzun olmamalı. Yazıldığında, harfleri yan yana şık durmalı, okuduğunda kulağa hoş gelmeli. Ve uzun vadeli düşünmek gerek, ürünün ismi bundan 10 sene, 20 sene sonra dikkat çekmeli.

İsimler neden önemlidir? Öncelikle ürünü tanımaya, seçmeye yardım eder. Bir zaman sonra ürünle bütünleşir ve ne kadar farklı bir isim olursa olsun unutulmaz. İsim, her bir ürünü özel kılar.

Ne tür isimler kullanabiliriz? Nasıl isimlendirmeliyiz? Bunların cevabını bir sonraki yazıya saklayayım. Woodsaka atölyesinde işler bekliyor beni:)

Güzel bir güne başladık bugün atölyemizde, siz nasıl bir güne uyandınız bugün?

Bahar neşesi dolu güzel bir gün diliyorum. Sevgilerle.

 

Fatma Elif

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.