Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Her Ağacın Bir Hikayesi Vardır: Ceviz Ağacı -2-

Her Ağacın Bir Hikayesi Vardır: Ceviz Ağacı -2-

Merhaba.

 

Cevizle devam edelim. Woodsaka'da en çok kullanılan ağaçlardan biridir ceviz. En son hikayesini dinlemiştik, biraz da ağacın kendisinden ve yaşam alanlarımızı nasıl güzelleştirdiğinden bahsedelim. 

 

Ceviz ağacı kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Ortalama büyüklüktedir, 30 metreye kadar uzayabilir ve gövdesi 1.5 metre çapına ulaşabilir. Ceviz ağacı nemi çok sevmez, bataklık bir alandaysanız etrafta ceviz göremezsiniz. Ceviz ağacının altı her zaman düşmüş cevizlerle ya da sincaplar ve farelerin yediği cevizlerin kabuklarıyla doludur. 

 

Sert ağaç olarak sınıflandırılan ceviz kerestesi ahşap işlerinde çok kullanılır. Kerestesi sert, ağır ve dayanıklıdır, eğilme ve çekmeye dirençlidir. Ancak, sert olmasına rağmen çalışması oldukça kolaydır. Genel olarak baktığımızda ceviz ağacı düzdamarlıdır, ancak bazen daireler ve dalgalar gözlenir, ki bu ahşabın karakterini zenginleştirir. Böceklere karşı duyarlı olduğu söylenebilir ama çürümeye karşı mukavemeti yüksektir. Çalışırken çok hafif bir ceviz ağacı kokusu duyarsınız.  

 

Cevizin rengine gelince... Bir çok insan koyu kahve tonunu bilir ama aslında ceviz açık sarıdan çikolata kahvesine dek geniş bir renk aralığına sahiptir. Kabuk altı odunu ile öz odunu arasındaki fark belirgindir. En koyu kısmı ağacın merkezi kısmıdır, öz odunudur, açık kahveden koyu çikolata rengine kadar çeşitlilik arz eder ve koyu renk çizgiler içerir. Açık kahve, mor, gri ve kırmızımsı renk geçişlerine sahiptir. Kabuk altı odunu ise soluk sarıdır ve genelde düz damarlar vardır. Ceviz, tezatların ağacıdır. Öz odunun koyu kahvesi kabuk altı odunun açık rengiyle birleştirildiğinde ortaya bu zıtlığın oluşturduğu çarpıcı bir güzellik çıkar.  

 

Yaş aldıkça rengi koyulaşan kiraz, akağaç, meşe gibi diğer sert ağaçların aksine ceviz ahşabının rengi yıllarla birlikte hafif açılır, yüzeyin parlaklığı artar. Ancak bu değişim çok belirgin değildir ve yağlanarak büyük oranda orijinal rengi, aynı zamanda doku ve deseni korunur. Hatta yağlamak doğal rengine hafif bir bal rengi ekler, rengi zenginleştirir, doğal deseni çok daha belirgin hale getirir.  

 

Peki ceviz ahşabının doğal rengi neden değişir? Pek çok şey bu değişime sebep olabilir. Genellikle yıllar geçtikçe açık renkli ağaçlar koyulaşır, koyu renk ağaçları rengi açılır. Güneşe maruz kalması, mesela, koyu renkli bir ağaç olan cevizin renginin açılmasına neden olur.   

 

Buna engel olmak için kimi zaman ahşap verniklenir özel işlemlerle rengi daha da koyulaştırılır. Yağlamak da cevizin rengini büyük oranda korur, özellikle kullanım sürecinde belli aralıklarla tekrarlanırsa değişimi minimuma indirir. Düzenli yağlamak cevizdeki doğal renk tonlarını ve deseni zamanla daha da derinleştirip zenginleştirir.  

 

Düzgün yüzeyi vernik ve boya ile barışıktır. Sert bir ağaç olması bize yüzeyi istediğimiz şekilde işleme özgürlüğü verir. 600 kuma dek ince zımpara, ardından yüzeye uygulanan yağ ile saten pürüssüzlüğünde bir yüzey elde edilebilir. Bazen ahşap ustaları vernik de uygulayarak cam parlaklığında bir yüzey elde ederler. Ancak, eğer damarlar çok düzensizse, ağaç işlem esnasında çapak atabilir.  

 

Evet, ceviz çalışılması kolay bir ağaçtır, ancak onu diğer ahşaplardan ayıran ve çalışmayı bir derece zorlaştıran özellikleri de var. En iyi ceviz ahşabı bile bir takım hatalar ya da özürlerle gelir. Bunlarla baş etmesini, hatta bunları sanata dönüştürmesini bilmek gerekir. 

 

Çünkü ceviz ağacı farklıdır.  

 

Cevizle çalışırken diğer ahşaplarla olduğundan daha fazla kesim yapmak, düzenlemek, tablayı çevirmek gerekebilir. Çünkü ceviz açıktan koyuya farklı renkler ve damarlar taşır ve bunları kombine etmek gerekir. Ayrıca budakları nasıl estetik bir şekilde kullanacağına ya da saklayacağına da karar vermek lazım.  

 

Ceviz ağacı dalları çok olan bir ağaçtır ve bu dallar kerestede budaklara yol açar. Zevkinize göre bazı budaklar kabul edilebilir bulunurken diğerleri hoşa gitmeyebilir. Çünkü bu budaklar -büyük ya da küçük, çatlak ya da bütün, gevşek ya da sağlam- kerestenin kenarında ya da ortasında olabilir. Bu her zaman olumsuz bir durum değildir; budaklar aynı zamanda fantastik fügürler sağlayabilir bize, mükemmel dairlere, dalgalar ve girift desenler sunarlar.  

 

Peki hangisi tercih edilmeli? Bu, öncelikle, ne üretildiğine, tasarıma ve tasarımcıya göre değişir. Kıvrımlı çizgiler ve geleneksel desenlerle üretilen yemek masalarından düz çizgiler, sert köşeler içeren modern dolaplara kadar hemen her tarz mobilyaya uyan bir ağaçtır ceviz. Estetik görünüşü, dayanıklılığı ve sağlamlığı cevizi vaz geçilmez yapar.  

 

Ceviz ağacından mamul ürünler her türlü, kuru ya da nemli iç mekan iklimine uygundur. Lakin, her ne kadar çekmelere ve çatlamalara karşı oldukça dayanıklı bir ahşap olsa da, ceviz dış mekan da kullanıma uygun değildir. Bu mobilyanın ömrünü kısaltır ve doğrudan gün ışığına maruz kalması koyu renk ceviz eşyanın zamanla renginin açılmasına yol açar.  

 

Özetleyecek olursak, ceviz, tezatların ağacıdır. Öz odunun koyu kahvesi kabuk altı odunun açık rengiyle birleştirildiğinde ortaya bu zıtlığın oluşturduğu çarpıcı bir güzellik çıkar. Aynı zamanda sağlam ve dayanıklıdır. Yüzlerce yıl öncesinden günümüze gelen ve hala rahatlıkla kullanılabilen ceviz mobilyalar vardır, yani ömrü bir insan ömründen oldukça uzundur.   

 

Woodsaka’da biz cevizi severek kullanıyoruz. Cevizden mamul ev ve ofis ürünlerimiz günlük hayatımıza doğadan bir renk katıyor.  

 

Deneyin. Siz de seveceksiniz. Mutlu bir gün dilerim. 

 

Fatma Elif 

 

Tamamı Ceviz Ağacından Üretilen Reka Seti'ni İnceleyin

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.