Tam Ahşap Kılıf & Yarı Ahşap Kılıf - 2

Merhaba.


Dün tam ahşap kılıflardan bahsetmiştik. Bugün yarı ahşap kılıflarla devam edelim.

Yarı ahşap kılıflar, %100 ahşaptan imal edilmeyen kılıflardır. Piyasada genellikle “ahşap” ya da “tam ahşap” kılıf adı altında satıldığı halde incelediğimizde genellikle TPU ya da policarbonat malzeme üzerine ince ahşap tabakaların yapıştırılmasıyla üretildiğini görürüz.


TPU’nun açılımı “Termoplastik Poliüretanlar”dır ve oldukça ekonomik ve sağlam bir malzemedir. Boru, kablo, ayakkabı tabanı gibi bir çok malzemenin üretiminde kullanılan TPU, yarı ahşap kılıf üretiminde de gözde elemanlardandır. Telefonu tamamen saracak ve genelde tek parça olan TPU’dan mamul isteletin üzerine, uygun ebatlarda kesilmiş ahşap tabakaların yapıştırılmasıyla elde edilir.


Yarı ahşapta iskelet olarak kullanılan bir diğer malzemede, TPU’nun özel bir grubu olan polikarbonattır. İşlenmesi, kalıplanması ve şekillendirilmesi kolaydır ve bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanına sahiptir. Güçlü ve daha pahalı bir malzemedir. En önemli özelliklerinden biri oldukça şeffaf ve ışığı geçiren olmasıdır. Hatta bir çok cam türünden daha iyi ışık geçirgenliğine sahiptir.

Bu özellikleri onu farklı kılmakla beraber polikarbonatın yarı ahşap kılıf sektöründe kullanımı aynıdır. Ahşap tabaka ile birleştirilir ve beğeninize sunulur.


Çok yaygın olmamakla beraber yarı ahşap kılıf piyasasında yer bulan diğer bir malzeme de çelik (ya da daha genel anlamıyla metal) iskelettir. Buna son zamanlarda mermer de eklenmiştir. Mermerin ahşapla bileşimi bize ilginç desenler sunar.


Yarı ahşap kılıfların neredeyse tamamı üzerine desen ve renk işlenerek piyasaya sürülür. Hatta müşteriye özel desenler basan üreticiler de vardır. Tuş yerleri genellikle açık bırakılır. Tam ahşap kılıfa göre daha az doğal, ama daha ekonomiktir.


Tam ve yarı ahşap kılıfları, farklılık ve benzerlikleriyle kısaca inceledik. Tercih tamamen zevke ve bütçeye bağlı. Ancak bir konuya dikkat edilmesi gerekiyor, kılıf alırken hangisini aldığımıza dikkat etmeliyiz. “Tam ahşap kılıf” diye tanımlanan bir ürünün gerçekte hangi malzemeden üretildiğini bilmeliyiz. Bunun için ürünün yandan çekilmiş fotoğraflarını incelemek, eğer tatmin olunmamışsa üreticiyle iletişime geçip hangi tür olduğunu onaylatmak gerekir.


Görüşmek üzere,


Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok