Tam Ahşap Kılıf & Yarı Ahşap Kılıf - 1

Merhaba,

Ahşap telefon kılıfı denilince akla ilk gelen tamamen ağaç bloklardan yapılmış kılıflardır. Yani bir ahşap ustası tek parça ahşabı alır, birçok işlemden geçirir ve kılıf yapar. Ancak, piyasada “ahşap kılıf” başlığı altında satılan ürünleri incelediğimizde gerçeğin biraz farklı olduğunu görüyoruz.

Ahşap olarak nitelendirilen kılıfları iki ana başlık altında toplayabiliriz: tam ahşap ve yarı ahşap. Bunları kısaca inceleyelim.

Tam ahşap kılıflar, adı üstünde tamamen ahşaptan imal edilir. Herhangi bir malzeme ile birleştirilmez. Üründe deri, plastik ya da metal kısımlar yoktur. Blok halindeki ahşap alınır, makinede işlenir ve zımparalanıp son şekli verilir. Doğallığını koruması için, genellikle, doğal yağ ile yağlansa da vernik ya da boya kullanan firmalar da vardır.

Şekil olarak çeşitlidirler. Kimisi sadece alt ve üst kısımdan telefonu kavrarken, kimisi de telefonu dört kenardan sarar. Telefonun tuşlarına kolay erişim için o kısımlarda biraz genişçe açıklık bırakanlar da vardır, yine ahşaptan düğmelerle tasarımı zenginleştirenler de...

Tam ahşap telefon kılıfları, ağacın doğal deseniyle zaten güzeldir. Ama üzerine desen işlenen modeller de vardır. Kimi üreticiler renkli baskı ile istenilen desenin yanı sıra rengi de kılıfa işlerler.

Peki hangi ağaçtan ahşap kılıf yapılır. Her ne kadar işlenmesi zor olsa da, üreticilerin genel tercihi sert ağaçlardan yanadır. Bu hem sağlamlığı, hem de uzun süre kullanımı garanti eder. Kullanılan ağaçlar çok çeşitlidir: ceviz, akça, kiraz, venge, paduk, çınar, maun..

Gerçek ahşap kılıfın en güzel yanı doğal malzemeden yapılmasıdır. Her bir ağacın kendine özgü çizgisi, dokusu ve hatta kokusu vardır. Bu bize sınırsız renk ve desen seçeneği sağlar. Bir nevi telefonumuzu bize özgü kılar.

Konuya, yarı ahşap kılıfları mercek altına alarak yarın devam edelim.

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok