Su Bazlı Vernikler Hakkında Detaylı Bilgi

Su Bazlı Vernikler Hakkında Detaylı Bilgi

Su Bazlı Vernik Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır

Su bazlı verniğin popülaritesi son zamanlarda arttı. Bunun sebebi yalnızca daha sağlıklı olması değil, aynı zamanda daha doğa dostu olmasıdır. Su bazlı vernik genellikle ya akrilik resinden ya da akrilik üretandan imal edilir. Daha hızlı kurur ve daha az kokar.

“Su bazlı” olması bizi bu verniğin geleneksel çözücü esaslı vernikler kadar etkili olmadığını düşünmeye itmesin. Su bazlı vernikler de, diğerleri kadar etkilidir. Uygulandığı alanda geleneksel vernikle aynı parlak koruyucu tabakayı oluşturur. Eğer ahşabın doğal rengini/görünüşünü korumasını istiyorsanız, su bazlı vernik bu iş için en uygun olandır. Tam olarak kuruduktan sonra su geçirmez ve çiziklere karşı koruyucudur.

Verniklerin her çeşidinde uçucu organik bileşik (VOC) bulunur. Verniğin yüzeye uygulanma sürecinde ve sonrasında VOC havaya karışır. Vernik üreticileri VOC seviyesini güvenli bir seviyede tutmaktadırlar, yani her türlü vernik önerildiği şekilde uygulandığında güvenlidir. Ancak, su bazlı vernikler yağ bazlı olanlara göre çok daha az VOC içerir ve çok daha güvenlidir.

Su bazlı vernik temiz, doğal bir görüntü sağlar ve uygulama araçları su ile temizlenebilir.

Yağ bazlı verniğe kıyasla kuruma süresi kısadır. 1 saatte kurur ve 2. kat verniği 2 saat sonra uygulayabilirsiniz. Yağ bazlı verniğin kuruma süresi ise 8 ila 20 saat arasında değişir. Lakin, yağ bazlı verniğe kıyasla daha fazla tabaka uygulanması gerekir. Karşılaştıracak olursak, 4 kat su bazlı verniğin koruyuculuğu, 2 ya da 3 kat yağ bazlı verniğe eşittir. Buna karşın, kısa sürede kuruduğu için 4 kat boyanın uygulanması ve kuruması çok daha kısa süre alacaktır.

Çabuk kuruduğu için su bazlı verniği daha dikkatli ve düzgün uygulamak gerekir. Ancak uyguladıktan çok kısa bir süre sonra verniği bozma endişeniz olmadan uygulanan yüzeye dokunabilirsiniz.

Peki su bazlı verniği nasıl kullanırsak en iyi sonucu alırız?

İlk işimiz tabii ki zımparalamak. Hiç işlenmemiş bir ahşapla çalışıyorsak ilk olarak kalın kumlu zımpara kullanmalıyız. Sonra kademeli olarak zımpara numaralarını büyütmek ve vernik öncesi en ince kumla zımparalamak gerekir.

Daha sonra, iyi kalite bir fırçayla verniği yüzeye uygulayın ve öylece bırakın. Bir kaç fırça izi kaldıysa yok etmek için çok uğraşmayın, endişelenmeye gerek yok, kısa sürede yok olacaktır. Verniğin köşelere ve ince kenarlara da nüfuz ettiğinden emin olun. Fırça seçimi bu açıdan da önemlidir.

Vernik, ahşaptan üretilen her şeyin korunmasında en etkili yollara biridir. Hangi verniği uygulayacağımıza karar vermeden önce ahşabın cinsine ve ürünün nerede kullanılacağına dikkat etmeli, buna göre karar vermeliyiz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi veren sayfamızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Ahmet Yilmaz

Merhaba, Faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Ahşap ürünlerinizi severek kullanıyorum. Artık bakımını da kendim yapabileceğim. Harikasınız _

Ahmet Yilmaz

Merhaba,
Ahşapla ilgilenmeyi seven ve ahşap ürünler kullanmaktan keyif alan biri olarak yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Evimdeki ahşap eşyaları yenilemeye çalışırken verniklerle ilgili bu yazınız çok yardımcı oldu. Beni en çok mutlu eden ise doğal olanı, doğaya dost olanı tavsiye etmeniz. Yeni yazılarını bekliyorum, Teşekkür ederim. 🐾🤗

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok