Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Sarı Boyalı Eller

Sarı Boyalı Eller

Merhaba,

Bugün, Woodsaka ahşap atölyesinden bir kare paylaşmak istiyorum sizlerle. Woodsaka’nın Instagram sayfasında paylaştığımız bir fotoğraf bu. Epey bir beğeni almış, hoş bir fotoğraf. Hikayesi de var. Ayrıca üretim ve atölye içi benzer hikayeler için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Atölyemizin kuruluş aşamasında, çalışma masalarımızı boyayarak atölyeye sıcak bir hava katmak istedik. Renk konusunda çok fazla tartışmadık, çünkü sarının sıcaklığını reddetmek mümkün değildi. Ellerimizde sarı boya masalarımızı şenlendirirken, ekipten bir arkadaş sarı boyaya bulanmış eldivenli elleriyle “sanat” yapmaya karar verdi. Belki de aklındaki atölyeye kendi imzasını atmaktı. Sarı boyalı el izlerinin, henüz tam olarak silinmemiş tabanın grisine sarının çok yakıştığını kabul etmeliyim.

Birazcık “sarı”dan bahsedelim. Farklı ülkelerde sarı renk farklı anlamlar taşır. Bir kaç örnek:

l Çin kültüründe renkler beş ana elementi, yönleri ve mevsimleri temsil eder. Sarı, toprakla ve merkezle bağlantılıdır ve Çin kültüründe, dünyada başka bir yerde göremeyeceğimiz kadar dominant bir yere sahiptir. Mesela, hem Ming hem de Qing hanedanlığı dönemlerinde imparatorların rengiydi.

l Hindistan’da sarı Vaisya sınıfının (çiftçilerin) rengidir ve Hintliler ilkbahar festivalinde sarı giyinirler.

l 14.yüzyıl ortalarında, “Hanedanlar Savaşı” sırasında Japon savaşçılar cesaret yemini olarak sarı krizantem takarlardı.

l Aztek kültüründe sarı yiyeceği simgelerdi, çünkü onların başat yiyeceği olan mısırın rengiydi.

Renkler psikolojimizi etkileyen faktörlerdendir ve tarih boyunca bu konu üzerinde durulmuştur. Arama motorlarında renklerle ilgili, okumakla bitiremeyeceğimiz kadar bilgi mevcuttur. Peki bizim ”sarı eller” ne anlama geliyor?

Sarı, psikolojik olarak renk skalasındaki en mutlu, görünür spektrumdaki en parlak, insan gözü tarafından en iyi fark edilebilen renktir. Gün ışığının, parlak ışığın ve yaratıcılığın rengidir. Altın sarısı renginin tonları, kişide pozitif bir gelecek hissi uyandırır. Sarı rengin bulunduğu bir çevre kişiye optimizm ve enerji verir ve aynı zamanda yaratıcı düşünceyi de ateşler. Beynimizin sol tarafı üzerinde etkisi olduğuna inanılır; mental aktiviteyi, dikkati ve enerjiyi artırır.

Sarı, kişiye bir endişe durumu aşılayabilir, çünkü son derece hareketli bir renktir. Ancak aynı zamanda analitik düşünmeyi de etkileri kişi kendisi ve çevresi hakkında daha kritik düşünmeye başlar.

Demek ki, eğer sıkı çalışmamız gerekiyorsa, zor bir probleme çözüm bulacaksak, yakınlarımızda bir yerlerde parlak sarı eşyalar bulundurmak iyi olacaktır. Çünkü sarı renk düşünme sürecindeki tıkanıklığı açar, daha yaratıcı olmamıza, hatta mantıklı çözümler bulmamıza yardım eder.

Atölyemizde yarattığı etki de bu yöndeydi. Ortamı canlandırdı. Hareketlendirdi. Ağır renkli ve duruşlu ahşap bloklarla dolu mekana parlak bir dokunuş oldu. Güçlü makinelerin çıkardığı toz ve talaşın ardından afacan bir göz kırpma... Yeşil iş önlüklerimizle tuhaf bir uyum da sağladı.

Ve tüm bunların, Woodsaka atölyesinin hikayesinin başladığı günün işareti gibidir bu fotoğraf. Sarı boyalı ellerin neşeli görüntüsü. En sevilen Instagram paylaşımlarımızdan biri.

Eğer hala bizi orada takipte değilseniz, bence bir an önce takibe başlayın. Bizden sıcacık paylaşımlar bulacaksınız.

Sarı gibi sıcak ve neşeli bir gün dilerim.

 

Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.