Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Renklerin İzi -3- Ana Renkler, Ara Renkler, Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Renk Karışımları ile Hangi Renk Elde Edilir?

Renklerin İzi -3- Ana Renkler, Ara Renkler, Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Renk Karışımları ile Hangi Renk Elde Edilir?

Merhaba,

Hafta sonu küçük bir kır gezisi yaptık. Hava güneşliydi ama yakmıyordu. Sonbahar güneşi bazen en ideal ısıyı yayıyor. Yol kenarındaki ağaçlar kırmızının, sarının ve yeşilin bin bir farklı tonlarına bürünmüştü. Hangi renk nasıl elde edilir diye epey konuştuk. 

Bugün masaya oturup bu sayfayı açtığımda ne yazacağımı biliyordum, renkleri nasıl sınıflandırdığımız ve nasıl elde ettiğimizi. Bunu boyalarla palet ve tuval üzerinde denemek tabii ki çok daha eğlenceli ama ben yine de kelimelerle izah edeceğim, elimden geldiğince.

Öncelikle hatırlayalım, renk, bizim kırmızı, yeşil ve mavi diye adlandırdığımız kategorilere karşılık gelen görsel algısal özelliklerdir. Spektrumun yedi rengi ışığın nesnelere çarpıp gözümüze ulaşmasıyla oluşan duyumlardır.

İnsan gözünün algılayabildiği renkler kırmızı uçta 380 nm’den başlar ve mor renge, 760 nm’ye kadar uzanır. Güneş ışığı tüm renk dalga boylarını üretir. Bir nesneden yansıyan ışığın dalga boylarını yorumladığımızda, renk görmüş oluruz. “Renk, güneşten dalgalar halinde bize doğru yolculuk eden ışıktır. Ve insan gözü yedi milyondan fazla rengi görme yeteneğine sahiptir. Tüm renkler temel renklerden elde edilir, birincil, ikincil ve üçüncül renkler".

Yani aslında elimizde bu üç temel renk varsa elde edemeyeceğimiz renk yoktur. Eğer belli bir renk ve tonu elde etmek istiyorsak ve hassas ölçüm aletlerimiz yoksa doğru oranları yakalamak zordur. Ama kendi yeşil, kendi pembe veya kendi eflatun rengimizi yapabiliriz:)

Birincil ya da ana renkler üç temel renktir, kırmızı, mavi ve sarı. Bu renkler başka renkleri karıştırarak oluşturulamaz ve bunlar üretilen tüm diğer renk tonlarının temelidir. Ana renkler eşit miktarlarda karıştırılırsa, ortaya çıkan renk her zaman siyahtır.

İkincil ya da ara renkler, birincil renklerin eşit miktarlarda karıştırılması ile elde edilir. Üç ara renk vardır: yeşil (kırmızı ve sarı karışımı), turuncu (mavi ve sarı karışımı) ve menekşe rengi (kırmızı ve mavi karışımı).

Üçüncül renkler, birincil ve ikincil renklerin eşit miktarda karıştırılması ile elde edilir. Altı üçüncül renk vardır, açık yeşil, sarı ve yeşilin karışımı; mor, menekşe ile kırmızı karışımı; safran, turuncu ve kırmızı karışımı; lavanta rengi, menekşe rengi  ve mavi karışımı; amber, sarı ile turuncu karışımı ve turkuaz yeşil ile mavinin karışımı ile ortaya çıkar.

Siyah ya da beyaz bu renklerle karıştırıldığında renk tonları elde edilir. Yüksek miktarda mavi içeren renkler soğuk renkler, kırmızı içeren renkler ise sıcak renkler olarak tanımlanır.

Rengin bileşenlerini bilmek bize boyayarak istediğimiz havayı yaratma imkanı verir. Farklı renkler ve tonlar farklı efekt ve yansımalar yaratmak için kullanılabilir. Renkler planlı bir şekilde kullanılarak belirli bir mekana ya da objeye dikkatlerin çevrilmesi sağlanabilir.

Renk, bir duyguyu ifade etmede etkili olan unsurlardan biridir. Tek bir renk, dünyanın farklı bölgelerinde farklı insanlar için farklı anlamlara ve yorumlara sahip olabilir. Mesela, Çin halkı için beyaz yas tutarken giyilen hüzünlü bir renk iken, Avrupa toplumları için beyaz saflık ve temizlik olarak algılanır. Asya'da turuncu, pozitif, ruhsal olarak aydınlanmış ve yaşamı onaylayan bir renktir, oysa Amerika Birleşik Devletleri'nde turuncu yol tehlikelerinin, trafik gecikmelerinin ve fast food restoranların rengidir.

Renkler ve kültürler arasındaki ilişki başlı başına bir konu. Bunu sonraki yazılara bırakayım. Woodsaka’da dünden beri favori renklerimizi konuşuyoruz biz. Kim hangi rengi seviyor. Bunun sonuçları da sonraki yazıya kalsın, ancak ben kendi favori rengimi yazayım: sarı. Güneşin, aydınlığın ve neşenin rengi. Tabii benim için:)

Sizin renginiz hangisi? Paletinizde en çok hangi renkler yer buluyor?

Neşeli ve mutlu kalın, sağlıcakla.

Fatma Elif

 

Kaynak: Sevinc Kurt and Kelechi Kingsley Osueke, 2014, The Effects of Color on the Moods of College Students, SAGE Open, DOI: 10.1177/2158244014525423

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.