Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Kralların Ağacı - Paduk Ağacının Hikayesi -2-

Kralların Ağacı - Paduk Ağacının Hikayesi -2-

Merhaba,

Bugün de dünya güzeli bir ağacının hikayesini dinlemeye devam edelim, çünkü insanın gerçek olduğuna inanamayacağı kadar çarpıcı renkleriyle bu ağaç özel ilgiyi hak ediyor.

Turuncunun açığında kırmızının koyusuna kadar değişen renk yelpazesiyle paduk ağacının bilimsel adı “Pterocarpus”, ama biz onu “Padauk, Narra, Kiaat” olarak biliriz. Bilimsel adı Antik Yunancadan gelir ve “Kanatlı Meyve” demektir, ve bu adını ilginç şekildeki tohumlarından alır.

Paduk, kralların, demiryolu araçlarının, ritüellerin ağacıdır. 17. yüzyılda Fransa’da paduk ağacı ağırlıklı olarak kullanılmış, narra diye adlandırılmıştır. Krallığın marangozları paduk ağacından kupa ve kadehler yaparlardı. Bu kadehlere konulan suyun renginin sarıya dönerdi ve kraliyet mensupları bu suyun ilaç olarak tedavi edici etkisine inanıyorlardı. Bir sonraki yüzyılda paduk saraylardan çıkar kraliyet tarzı mobilya olarak evlerde yer almaya başlar.

Meşe ağacı gibi ağır ama ondan daha sağlam olan paduk tropik iklim ağacıdır, Hindistan, Endonezya, Güney Pasifik, Batı Afrika’da rastlanır. Genel görünüşü karaağaç gibidir, ancak taç kısmı geniş bir şekilde yayılır.

Paduk Andaman ve Nicobar adalarının milli ağacıdır. Altın sarısı ve güzel kokulu çiçekleri ağacın üst kısmında, senede sadece bir defa ve kısa bir süre için açar. Yaşına göre bunun zamanı değişse de, sadece Nisan ayı içindedir. Çiçeklenme Nisan ayının ilk yağmuruyla başlar ve ağaç bir gecede altın sarıya döner. İlk açan çiçekleri Buda’ya armağan edilir. Burmalı genç kadınlar bu çiçeklerden yapılmış taçlar giyerler. Dükkanlarda çiçeklenmiş paduk dalları satılır. İlk yağmurla ağacının altını sarı bir örtü gibi kaplayan paduk çiçeklerinin görüntüsü Burma için bir festivaldir, geleneksel yeni yıllarını bu çiçeklerle karşılarlar.

Paduk ağacı bu adalar için doğal bir felaket önleyicidir de. Bu ağaç tsunami dalgalarını engelleyerek iç bölgelerin daha fazla zarar görmesini engeller. 35 metreye dek uzayabilen paduk ağacının kökleri geniş bir çan şeklinde onu toprağa bağlar.

Güzel bir ağaçtır paduk. Hem çiçeklerinin hem de ağacının rengi özgündür. Ondan üretilen ürünler de...

Paduk ağacı hakkındaki yazı serisinin üçüncü bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Paduk ağacı hakkındaki yazı serisinin birinci bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Rengarenk, güzel bir gün dilerim.

Fatma Elif

 

Paduk Ağacından Ürettiğimiz Ürünleri İnceleyin

 

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.