Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Kralların Ağacı - Paduk Ağacının Hikayesi -3-

Kralların Ağacı - Paduk Ağacının Hikayesi -3-

Merhaba

Paduk ağacının hikayesinin son bölümü ile karşınızdayım.

Çiçekleri festivallerde taç, ağacı krallara mobilya olan paduk ağacından biraz daha bahsedelim. Tropik bir ağaçtır ve genel olarak paduk olarak adlandırılan dört çeşit ağaç vardır: Afrika paduğu, Burma paduğu, Andaman paduğu ve Malay paduğu. Ancak, şunu hemen  belirtmeliyim ki, bu gruplandırma oldukça esnektir, çünkü sayıyı artırmak mümkündür ve bir paduğun hangi cinse ait olduğunu anlamak kolay bir iş değildir.

 

  1. Afrika Paduğu (Pterocarpus soyauxii): Nijerya’nın güneydoğusu ve Kongo’nun doğusundan güney ve kuzey Angola’ya dek uzanan bir alanda yetişir. Piyasada bulunması en kolay olan paduk türüdür. Yeni kesildiği zaman parlak kırmızıdır, güneş ışığı altında zamanla sıcak bir kırmızımsı kahverengiye dönüşür.

Ahşabı çok değerlidir ve çok amaçlı kullanılır. Suya dayanıklı olduğu için yerel halk cano yapımında, harika kırmızı rengi sebebiyle de oymacılıkta, mobilya, bıçak ve benzeri el aletleri yapımında kullanılır. Geleneksel taraklar, bastonlar ve müzik aletleri de paduktan üretilir.

Öz odunu, ağaçtan gelen doğal kırmızı boyanın gerçek kaynağıdır. Afrika’da paduktan elde edilen boya kumaş boyamak için kullanılır. Evlilik, doğum, ölüm seremonilerinde de paduk yerini alır. Yaprakları sebze gibi pişirilerek yemek yapılır. Kimi bölgelerde ilaç olarak da kullanılır.

  1. Burma Paduğu (Pterocarpus macrocarpus): Güneydoğu Asya kökenli bu büyük ağaç tropik havayı sever. Öz odunu açık sarıdan koyu kırmızı-kahverengiye dek değişir. Zamanla altın tonunda bir kahverengiye döner. Afrika paduğundan daha az kırmızıdır ancak tüm paduk türleri içinde en ağır ve sert olanı olarak bilinir.

Odunu termit ve diğer böceklere, çürümeye oldukça dayanıklıdır. Afrika paduğuna kıyasla, birbirine geçmiş damar yapısından dolayı, işlenmesi daha zordur. Zımparaya, verniğe ve yapıştırmaya ise olumlu cevap verir. Mobilyadan küçük ahşap objelere dek pek çok alanda üretimde kullanılır.

  1. Andaman Paduğu (Pterocarpus dalbergioides): Andaman adalarına özgü bir paduk türüdür ve 40 metreye dek uzayabilir. Yerel halk tarafından deri parazitleri ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan bu paduk türü mobilya ve kaplama yapımında da kullanılır.

Odunu kırmızı ya da siyah çizgili kahverengi-kırmızıdır. Sert, dayanıklı ve damarları içiçe geçmiştir. Çalışması zordur, ancak Afrika paduğundan daha iyi bir dokusu olduğunu düşünenler çoktur.

  1. Pashu/Malay Paduğu (Pterocarpus indicus): Yeni Gine gül ağacı olarak da bilinen ağacın rengi altın kahverengidir.

Paduk sert ve istikrarlı bir ağaçtır ve bu onu çalışılması nispeten kolay bir ağaç yapar. Çapak atmaz, çalışırken sürpriz kesik ve çiziklerle karşılaşmazsınız. Yapıştırmada da bir sorun yaşatmaz. Şekerli sakız gibi kokusu, -en azından benim için- artı bir hediyesidir.

Renginden dolayı dekorasyon amaçlı kullanımı yaygındır. Koyu kırmızı rengi, özellikle diğer ağaçlarla birlikte kullanıldığında görsel bir şölene dönüşür. Woodsaka atölyesinde paduğun bu özelliğinden sık sık faydalanıyoruz. Paduk-ceviz, paduk-kiraz kombinasyonları ofis ürünlerimizi rengarenk kılıyor.

Ağacın muhteşem rengi UV ışınlarına doğrudan maruz kaldığında solabilir, bu yüzden korumak gerekir. Bunun en basit ve en etkili yolu kaliteli bir renksiz tik yağıdır. Yüzeyde vernik gibi katman oluşturmayan tik yağı paduk eşyanızı uzun yıllar parlak rengiyle kullanmanızı sağlar.

Yıllanan ağacın daha da güzelleştiğine inanırım ben, hele ki ahşap eşya gibi rengi yıllarla derinleşip zenginleşiyorsa.

Mutlu bir gün dilerim,

Takipte kalın,

Fatma Elif

 -

Blog serisinin birinci bölümünü buradan, ikinci bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Doğal Paduk Ağacından Ürettiğimiz Paduk Ofis Setini İnceleyin

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.