Müziği Seven Ağaç: Sapelli

Merhaba,


Ahşap kılıflarımızı ürettiğimiz ağaçlardan birini daha bugün mercek altına alalım. Doğu, Batı ve Orta Afrika’dan egzotik bir konuğumuz daha var, sapelli. Onu sapelle ya da sapele olarak da biliriz. Bilimsel adını telaffuz etmek zor, entandrophragma cylindricum. 45, bazen de 60 metreye kadar büyür, kurak sezonda yapraklarını döker.


Ticari açıdan önemli bir ağaçtır. Afrika’da, geniş plantasyonlarda yetiştirilir. Öz kerestesi altın renginden koyu kırmızımsı kahverengiye kadar çeşitlenen sapelenin rengi ahşap yaşlandıkça koyulaşmaya meyyaldir. Iç içe geçmiş dokusu bazen dalgalıdır. Doğal olarak parlak bir yüzeyi vardır. En ayırt edici özelliği, desenleridir. Zaten deseninin çeşitliliği meşhurdur, hatta bu desenlere göre isimler de alır, kapitone, benekli, dalgalı gibi...

Sapelli bazen çalışması zor bir ağaç olabiliyor. Özellikle iç içe geçmiş yapısı nedeniyle beklenmedik bir anda çapak atabilir, projeniz tam bitmek üzereyken köşeden ince bir çatlak çıkabilir. Ancak tornada çalışılabilir, kolay yapıştırılabilir ve son kat cila ya da boyaya iyi tepki verir.


Kendine özgü bir kokusu vardır, biraz sediri andırır. Hem kereste, hem de kaplama olarak satılır. Bot, dekoratif kaplama, döşeme, mobilya, kano, sandık yapımında kullanıldığı gibi, kapı, pencere ve ahşap cephe kaplamasında da popülerdir. Çünkü çürümeye ve suya karşı neredeyse tamamen dayanıklıdır. Dokusu ve gözenekleri bir çok ağaca göre daha sıkıdır, bu yüzden boyalı yüzeylere alt malzeme olarak da kullanılır.


Lüks tüketim araçlarında da gözde elemanlardandır. Cadillac sapelliyi araçlarının iç dizaynında kullanır. Dekoratif kaplamadan banyo oturaklarına, oyun masalarına kadar hemen her türlü mobilya yapımında kullanılan sapelenin asıl dikkat çeken kullanım alanı enstrümanlardır.


Sapellinin en çok kullanıldığı alan belki de budur. Akustik gitarın arka ve yan kısımlarının yanı sıra, elektronik gitarın üst tablasının yapımında da aranan ağaçlardandır. Bu konuda mahagony ile yarış halindedir. Hangisinin gitar yapımında daha iyi olduğu konusunda ise ortak bir kanıya varılmış değil. Tamamen gitaristin zevkine bağlı gibi görünüyor.


Ukulele ve arp yapımında da sapelliyi görebiliriz. Bu ağacımız müziği seviyor. Bu sevgisinden ise, 90ların sonlarında Bask bölgesine özel vurmalı bir çalgı olan “txalapartanın” gövdesi olarak karşımıza çıktığında emin oluyoruz.


Biz de, harika deseniyle ve zengin kahve rengiyle sapelliyi cep telefonu kılıfı üretiminde kullanıyoruz. Dükkanımıza bir göz atın derim:)


Güzel bir gün dilerim.


Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.