Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Müziği Seven Ağaç: Maun

Müziği Seven Ağaç: Maun

Merhaba,


Ahşap ofis ürünleri ürettiğimiz ağaçlardan birini daha bugün mercek altına alalım. Doğu, Batı ve Orta Afrika’dan egzotik bir konuğumuz daha var, maun. Bilimsel adını telaffuz etmek zor, entandrophragma cylindricum. 45, bazen de 60 metreye kadar büyür, kurak sezonda yapraklarını döker.


Ticari açıdan önemli bir ağaçtır. Afrika’da, geniş plantasyonlarda yetiştirilir. Öz kerestesi altın renginden koyu kırmızımsı kahverengiye kadar çeşitlenen sapelenin rengi ahşap yaşlandıkça koyulaşmaya meyyaldir. Iç içe geçmiş dokusu bazen dalgalıdır. Doğal olarak parlak bir yüzeyi vardır. En ayırt edici özelliği, desenleridir. Zaten deseninin çeşitliliği meşhurdur, hatta bu desenlere göre isimler de alır, kapitone, benekli, dalgalı gibi...

Maun bazen çalışması zor bir ağaç olabiliyor. Özellikle iç içe geçmiş yapısı nedeniyle beklenmedik bir anda çapak atabilir, projeniz tam bitmek üzereyken köşeden ince bir çatlak çıkabilir. Ancak tornada çalışılabilir, kolay yapıştırılabilir ve son kat cila ya da boyaya iyi tepki verir.


Kendine özgü bir kokusu vardır, biraz sediri andırır. Hem kereste, hem de kaplama olarak satılır. Bot, dekoratif kaplama, döşeme, mobilya, kano, sandık yapımında kullanıldığı gibi, kapı, pencere ve ahşap cephe kaplamasında da popülerdir. Çünkü çürümeye ve suya karşı neredeyse tamamen dayanıklıdır. Dokusu ve gözenekleri bir çok ağaca göre daha sıkıdır, bu yüzden boyalı yüzeylere alt malzeme olarak da kullanılır.


Lüks tüketim araçlarında da gözde elemanlardandır. Cadillac maunu araçlarının iç dizaynında kullanır. Dekoratif kaplamadan banyo oturaklarına, oyun masalarına kadar hemen her türlü mobilya yapımında kullanılan sapelenin asıl dikkat çeken kullanım alanı enstrümanlardır.


Maunun en çok kullanıldığı alan belki de budur. Akustik gitarın arka ve yan kısımlarının yanı sıra, elektronik gitarın üst tablasının yapımında da aranan ağaçlardandır. Bu konuda mahagony ile yarış halindedir. Hangisinin gitar yapımında daha iyi olduğu konusunda ise ortak bir kanıya varılmış değil. Tamamen gitaristin zevkine bağlı gibi görünüyor.


Ukulele ve arp yapımında da maunu görebiliriz. Bu ağacımız müziği seviyor. Bu sevgisinden ise, 90ların sonlarında Bask bölgesine özel vurmalı bir çalgı olan “txalapartanın” gövdesi olarak karşımıza çıktığında emin oluyoruz.


Biz de, harika deseniyle ve zengin kahve rengiyle maunu ürünlerimizin bir çoğunda kullanıyoruz. Dükkanımıza bir göz atın derim:)


Güzel bir gün dilerim.


Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.