Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Mükemmel Kusurluluk

Mükemmel Kusurluluk

Merhaba,

Woodsaka’da, ahşap bloklar arasından hangisini, nasıl kullanacağımıza karar verirken zorlanıyoruz. Çünkü her biri, tüm karmaşası ya da sadeliğiyle, sağlam yapısı ya da deliklerle dolu gövdesiyle mükemmel görünüyor. “Kullanılmaz” diye kenara ayırdıklarımız da, tüm “kusurlarıyla”, mükemmel olanın bir diğer tanımı gibidir. Kusursuz olan yoktur doğada, mükemmel kusurluluk vardır.


Mükemmel bir daireyi, bir eş üçgeni ya da kareyi kolaylıkla hayal edebiliriz. Ama doğadaki hiç bir şey “tam da olması gerektiği gibi” değildir. Çünkü “olması gerektiği gibi” ifadesinin karşısına yazılabilecek kesin bir tanım yoktur. Mükemmel bir kare yoktur doğada. Çünkü doğadaki “kusurlar” aslında onu mükemmel kılandır.

Ağaçla çalışmanın en zevkli yanlarından biri de onun renk ve desen zenginliğidir. Çürüyüp yumuşamış kısımları çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan çizgiler ve çatlaklar, özel deseniyle birleşerek kusurlu mükemmeli yaratıyor.  


Güzel bir örnektir, meşhur İran halısı desenlerinde bilinçli olarak bir kusur bırakılır, çünkü bizim mükemmelliğimiz mükemmel olmayışımızda gizlidir. Doğa gibi.


Woodsaka ahşap atölyesinde ağaca bu gözle bakıyoruz. Her biri kendine özgü, her biri kendi içinde -kusurlarıyla birlikte- mükemmel. Bizim gibi.

Peki ceviz ağacının hikayesini dinlemek ister misiniz?

Ceviz ağacının hikayesi birinci bölüm için burayı, ikinci bölüm için burayı tıklayın.


Hepinize “mükemmel” bir gün diliyorum.


Fatma Elif


• • • • •


Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.