Mükemmel Kusurluluk

Mükemmel Kusurluluk

Merhaba,

Woodsaka’da, ahşap bloklar arasından hangisini, nasıl kullanacağımıza karar verirken zorlanıyoruz. Çünkü her biri, tüm karmaşası ya da sadeliğiyle, sağlam yapısı ya da deliklerle dolu gövdesiyle mükemmel görünüyor. “Kullanılmaz” diye kenara ayırdıklarımız da, tüm “kusurlarıyla”, mükemmel olanın bir diğer tanımı gibidir. Kusursuz olan yoktur doğada, mükemmel kusurluluk vardır.


Doğadaki hiç bir şey birbirinin aynısı değildir. Mesela, bizim ahşap kılıflarımızın veya bugüne dek bizimle yaşamayı tercih eden kedilerimizin hiçbiri diğerine benzemez. Dolayısıyla, eğer mükemmel bir ağaç veya kedi var dersek, geri kalan bütün ağaç ya da kedileri kusurlu mu sayacağız? Mükemmeli neye göre fark eder ya da belirleriz?


Mükemmel bir daireyi, bir eş üçgeni ya da kareyi kolaylıkla hayal edebiliriz. Ama doğadaki hiç bir şey “tam da olması gerektiği gibi” değildir. Çünkü “olması gerektiği gibi” ifadesinin karşısına yazılabilecek kesin bir tanım yoktur. Mükemmel bir kare yoktur doğada. Mükemmel bir kedi de…


Doğadaki “kusurlar” aslında onu mükemmel kılandır. Ağaçla çalışmanın en zevkli yanlarından biri de onun renk ve desen zenginliğidir. Bu fotoğraftaki urlu ceviz parçasını ele alalım. Çürüyüp yumuşamış kısımları çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan delikler, çizgiler ve çatlaklar, urlu deseniyle birleşerek kusurlu mükemmeli yaratıyor.  


Güzel bir örnektir, meşhur İran halısı desenlerinde bilinçli olarak bir kusur bırakılır, çünkü mükemmel olan Yaratıcıdır, bizim mükemmelliğimiz ise mükemmel olmayışımızda gizlidir. Doğa gibi.


Woodsaka ahşap cep telefon kılıfı atölyesinde ağaca bu gözle bakıyoruz. Her biri kendine özgü, her biri kendi içinde -kusurlarıyla birlikte- mükemmel. Bizim gibi.


Hepinize “mükemmel” bir hafta sonu diliyorum.


Fatma Elif


• • • • •


Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.