Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Masanızda Bahar Temizliği - Çalışma Alanını Mükemmelleştirme -1-

Masanızda Bahar Temizliği - Çalışma Alanını Mükemmelleştirme -1-

Merhaba,

Uzun bir aradan sonra yeni bir blogla karşınızdayız. Bugünün ana fikri eskiden beri duyduğumuz bir cümle: “Karmaşık bir masa, karmaşık bir aklın işaretidir”. Doğruluğu, yanlışlığı tartışılabilir, ancak dağınık bir masanın bir ofiste şık durmayacağı, işleri zorlaştıracağı kesin. Aradığımız kalemi ya da ataçları bulamamak, hele işler sıkışmışken, hiç hoşumuza gitmeyecektir. Bu yüzden, ofisimizi ve işlerimizi düzenli tutmak için ilk yapmamız gerekenlerin başında gelir masamızı düzenli tutmak. Düzenli bir masa konsantrasyonu artırır, işleri daha etkili yapmaya yardım eder ve aranan her şeyi yerli yerinde bulmayı sağlar. Tertipli bir masanın nasıl etkili olabileceğini tahmin etmek zor değil yani. Böyle bir masaya ulaşmak için yapılması gerekenler aslında zor değil, biraz zaman, bir kaç kullanışlı malzeme edinmek ve gereksiz malzemeleri atmak. İhtiyacımız olan bu, masamızda bir bahar temizliği:)

Yaratıcılık ilk olarak yıkımı gerektirir. Var olanı ortadan kaldırmadan yeni bir şey ortaya koymak mümkün mü? İlk adım bu olacak, masanızı tamamen temizlemek. Hemen ayağa kalkın ve masanızda ne varsa temizleyin. Masaüstü bilgisayarınızdan, o çok sevdiğiniz çiçeğe dek her şeyi. Varsa çekmeceleri de boşaltın. Tüm bu eşyalar ayrı bir yerde beklesin, sonradan seçilmek üzere.

İkinci adım olarak, hazır üzeri boşalmış ve daha önce üzerindeki malzemeler sebebiyle ulaşamadığınız yerler artık ulaşılabilir olduğu için, masanızı temizleyin:) Hatta eğer masif ahşap bir masanız varsa ve çizilmişse önce zımparalayıp sonra güzelce cilalayabilirsiniz. Böylece masanız yepyeni görünecek.

Şimdi sıra gereksiz eşyaları atmakta. Eski, son bir yıldır kullanmadığınız artık kurumuş yapıştırıcıyı, iki yıl önceki bir yemekten kalan ve çekmecenin köşesinde unutulan anıyı, ya da kırık kalemliği, tükenen kalemleri, hepsini dikkatle inceleyin. Seçin. Hemen atacaklarınız, üzerinde düşünecekleriniz ve kullanmaya devam edecekleriniz olarak üç grup yapabilirsiniz mesela. Ve gereksizleri atın. Kullanışlı olmayan malzemeleri de tespit edin, mesela dosyalarınızın sığmadığı dosya kutusu ya da işlevsel olmayan telefon tutacağı... Masanızda kalabalığa ihtiyacınız yok. Tarihi geçmiş eşyalara da dikkat edin. Eski takvimler, gereksiz faturalar ya da tarihi geçmiş davetiyeler. Atalım:)

Masanız temizlendi, gereksizler atıldı, şimdi sıra masayı yeniden düzenlemekte. Eskisinden farklı bir yol düşünün, yeni bir konfigürasyon deneyin. Ana malzemeleri, bilgisayarı, yazıcıyı ya da masanızda olması gereken ne varsa, en kullanışlı bir şekilde yerleştirin. Her zamankinden farklı bir masada çalışmak, monotonluğu da kıracaktır. Belirli aralıklarla günlük kullanım alanındaki eşyaları değiştirmenin önemi son zamanlarda çokça vurgulanmaktadır. Deneyelim.

Eksikleri, kağıt, zımba teli, kalem, mürekkep, masanızda epey zamandır bitmiş ne varsa tespit edip tamamlayın. Ve eşyaları masanıza, üreticiliğinizi artıracak, ulaşımı en kolay olacak şekilde yerleştirelim. En önemli döküman ve araçlar kol erişimi mesafesinde olmalı. Kalemlikler, dosya kutusu ya da ataç ve diğer ufak tefek araçları toparlayacak organizer yakınınızda olmalı mesela.

Masanıza kişisel bir dokunuş da olsun. Çerçeveli bir fotoğraf, minik bir saksıda çiçek, şık bir vazo... O çalışma alanının size ait olduğunu hissettirecek ufak ayrıntılar. Bu masayı size özel kılar ve motivasyonu artırır.

Her an elinizin altında olması gerekmese de sık kullanılan ürünleri en yakın çekmecelere yerleştirin. Daha az kullanılanları ise daha uzağa. Çekmeceleri de gruplandırın, dosyaları ya da atıştırmalıkları aynı çekmeceye koymak iyi bir sonuç vermeyecektir.

Bir masayı düzenli kılacak en önemli unsur kullanışlı ofis malzemeleridir. Mektup, fatura ve dosyalarınızı düzenli tutacak raflı dosyalık, ufak araç gereçlerinizi toparlayacak bir masaüstü organizer masada yerini almalıdır. Saatleriniz klavye başında geçiyorsa masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınız için de kullanımı kolaylaştıracak ürünler edinmek çalışma veriminizi artıracaktır.

Masamızı temizledik, gereksizleri attık, eksikleri Woodsaka ahşap ürünleriyle tamamladık. Şimdi sıra bir bardak kahveyle yeni iş gününe keyifle başlamakta.

Afiyet olsun:)

 

Fatma Elif

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.