Kütüphaneler

Merhaba

Dün, ahşap telefon kılıfı atölyemizde işlerim tahminimden erken bitti, ben de atölyeden erken çıktım. Nereye gideceğimi biliyordum, kütüphaneye. Epeydir gitmediğim için kartım iptal olmuş mu diye endişelendim ama olmamış, sevindim. Her bir salonu ağır ağır dolaştım. Yeni kitapları inceledim. Iki üç kitap seçip yukarıya, kantine çıktım. Burası kütüphanenin en sevdiğim kısmı. Simit ve çay aldım, cam kenarında bir masaya oturdum. Manzaram güzeldi, kitaplarım keyifliydi ve çayım sıcaktı.

Woodsaka-Ahşap-Telefon-Kılıfları-Blog-Kütüphaneler

Günün etkisinin tetiklediği bir merak olacak, eve dönünce internette dolanıp dünyadan kütüphanelere göz attım. Biliyorum, kitaplar gibi kütüphaneleri de görünüşleriyle değerlendiremeyiz. Ama bu kadar uzaktan bakarken görünüş bayağı etkili oluyor. “Dünyanın en güzel kütüphaneleri” başlıklı sayısız listeden birini sizinle paylaşmak istiyorum.

1- Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç: İsveç mimar Gunnar Asplund tarafından, 1924-1926 yılları arasında yapılmış.

2- Strahov Monastery Kütüphanesi, Çek Cumhuriyeti: Strahov manastırı 1143’te yapılmış ama 1679’da kütüphane olarak kullanılmaya başlanmış. Büyük salonlara kurulan kütüphanenin en dikkat çekici yanlarından biri de Barok tavan freskleriymiş.

3- Richard J. Riordan Merkez Kütüphanesi, ABD: Mimarisiyle dikkat çeken kütüphanin orijinal binası 1926’da inşa edilmiş, 1993’te de yeni bir bina eklenmiş. Tavan ve duvar süslemelerini anlatamayacağım, fotoğrafları görmelisiniz.

4- Vennesla Kütüphane ve Kültür Merkezi, Norveç: Bir kütüphaneden fazlası, bir kültür merkezi, buluşma noktası. Ince uzun ahşap kirişlerden oluşan iç mekanı, bir balinanın içi gibi dizayn edilmiş. Yeni bir bina, 2011’de tamamlanmış ve bir çok mimari ödül almış. Ödüllü bir mimari yani, ama bunu bilmeseniz bile fotoğrafları görünce zaten tahmin edebilirsiniz.

5- Avusturya Devlet Kütüphanesi, Avusturya: Zıtların biraradalığı olarak karşımıza çıkan bu kütüphanenin dışı ultramodern cam bir kutu gibiyken, içi Harry Potter film setini andırıyor. Yerel yazarların Avusturya tarihine ait kitaplarının baskın olduğu kütüphanenin Flickr hesabı da var.

6- Beitou Halk Kütüphanesi, Tayvan (Çin): Hem modern hem de çevreci bir kütüphane, yani her şey ultra-yeşil. Bu kütüphanenin tavanı yağmur sularını tutarak geri dönüşüm için topluyor. Ayrıca güneş enerji panelleriyle enerji üretiyor.

7- İskenderiye Kütüphanesi, Mısır: Milattan epey bir önceye giden tarihiyle, yağmalarla, yangınlarla, yenilenmeleriyle sırf onun hakkında yazılan bir kütüphane dolusu kitap vardır. Fazla söze gerek yok yani.

8- Portekiz Kraliyet Okuma Salonu, Brezilya: Cidden, bu bir saray, kütüphane falan değil. Kitaplara adanmış bir saray. 19. yy.ın sonlarına doğru inşa edilmiş. Okuma keyfini başka bir boyuta taşımayı amaçlayan cam kubbe okurlara kusursuz bir aydınlatma sağlıyormuş.

Liste epey bir uzayabilir. Her biri birbirinden özel. Gidilmesi, görülmesi gereken mekanlar. Güzel yanı, bir kitabın keyfini çıkarmak için orada olmamıza gerek yok.

Akşamınız -kitapla- güzel olsun.

Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.