Kralların Ağacı Paduk

Merhaba,

Bu sabah Woodsaka ahşap cep telefon kılıfı atölyemiz tatlı bir turuncuya bürünmüş halde buldum. Kelimenin gerçek anlamıyla bugün ‘renkli’ bir gün olacağa benziyor, çünkü CNC’de ve zımparada padouk ağacı var. Gerçek olduğuna inanılması zor bir renge sahip paduk, ve bu renk ahşap ışıkla temas ettikçe derinleşip zenginleşiyor.

Peki bu egzotik güzelimiz kim? Tropik iklim ağacı olan paduk, Hindistan, Endonezya, Güney Pasifik, Batı Afrika ve güney Florida’da yetişir. 30-40 metre kadar uzayabilir, 1 metre çapa ulaşabilir. Kabuğu kırmızımsı gridir.

Latince adı Pterocarpus, “kanatlı meyve”. Bu adını tohumlarının alışılmamış şeklinden almış. Yuvarlak meyvelerinin etrafı, ona uçan bir çay tabağı görüntüsü veren düz kanatlarla çevrili, yani bir çeşit kanatları var diyebiliriz.

Ancak paduk ağacının en çarpıcı özelliği, rengidir. Koyu turuncu ya da kırmızımsı turuncu, hatta bazen mor olarak tanımlayabileceğimiz bu kendine özgü rengi sebebiyle bazen “vermillion” (parlak kırmızı) diye de anılır.

Kralların ağacı da denilen paduk, 15 ve 16. yy Fransız kral sofralarında kendisine kupa ve kadeh olarak yer bulur. Sonraki yüzyıllarda yine saraylarda görülür, bu defa imparator tarzı mobilya ve kaplama olarak.

Tek özelliği rengi değil tabii. Sert ağaç grubuna dahildir. Güçlü ve sağlamdır, müstesna bir dayanıklılığa sahiptir. Çürümeye ve termitlere karşı mükemmel dirençlidir.

Tüm bu özellikleri, kolay kullanımı ve çarpıcı rengiyle de birleşince, paduğu ahşap ustalarının ve özellikle sanatkarların gözde ağaçlarından biri yapar.

Akustik ve elektronik gitar yapımından, dekoratif objelere kadar geniş bir kullanım alanı vardır. Birinci sınıf mobilya yapımının yanı sıra paduk tornacılıkta da aranan bir ağaçtır. Doğal olarak koyu kırmızı ağaçtan yapılmış bir vazoyu ya da kalemi kim istemez mesela. Hatta denize açılmaya uygun botlar da paduktan üretilebilir.

Biz telefon kılıfı üretiyoruz. Bu fotoğrafını gördüğünüz kılıf tamamen doğal ağaç rengini taşıyor, boyamadık. İnanılmaz bir renk değil mi? Diğer bir güzel yanı siz bu kılıfı kullandıkça rengi solmayacak, bilakis koyulaşıp derinleşecek. Güzelleşecek.

Son olarak söylemeliyim, padukla çalışmanın en güzel yanı, bence, harika rengi ve pamuk şekeri ya da sakızı andıran kokusu.

Bir diğer özel ağaç venge hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Renkleri bol, güzel bir gün dilerim.

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok