Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Kalitenin Sırları -4-

Kalitenin Sırları -4-

Merhaba,

Woodsaka ahşap atölyemizin kalite sırlarını verdiğim ( :) ) yazı dizimin sonuncusuna geldik. Daha kısa süreceğini düşünmüştüm en başta, epey bir sırrımız varmış.

Önceki yazılarda anlattıklarımı özetleyecek olursam, kalitenin esas iki amacı ürünlerin kalitesini maksimuma çıkarmak ve, buna karşın, kalite maliyetini minimize etmektir. Bunun için de kalitenin yönetilmesi gerekir.

Kalite yönetimi nedir?

Kalite yönetimi kalitenin değerlendirilmesiyle alakalıdır. Kalite değerlendirmesi is kalitede erişilen seviyenin incelenmesidir. Kalite değerlendirmesi kalite kontrolü beraberinde getirir. Bunun sonucunda da istenmeyen kalitedeki ürünler piyasaya sürülmez.

Tipik bir kalite control programı, üretim sürecinin çeşitli aşamalarında periyodik denetimler üzerine kurulmuştur. Bunu denetim sonuçları üzerine geri bildirim vermek ve gerektiğinde değişim ve uyaralama yapmak takip eder. Kalite güvencesi aynı zamanda kalite kontrolü demektir, ancak ilkinde ürünün tasarım aşamasından üretim sürecine, hammadde seçiminden işçilik kalitesine dek her aşamasındaki  kalitesine vurgu yapılır.

Toplam kalite kontrolü terimi ise kalitenin tüm yönlerini kasteder. Bu sadece ürünle ilgili bir kalite değildir. Bu iş yöetimi, hangi ürünlere ihtiyaç duyulduğunun doğru tespiti ya da paketlemede kullanılan kartonun kalitesinden müşteri maillerine verilen cevaba dek işin her aşamasını kapsar. Hedef, “sıfır hata”dır.

Toplam kalite yönetimi sadece düşük kalite ürünlerin elenmesi değil, hata önleyici system ve davranışların da inşa edilmesidir. Yani müşterinin memnun kalacağı kalitede ürün imal etmeyi sağlayacak bir saistemin kalıcı hale getirilmesidir.  

Woodsaka atölyesi olarak kalıcı bir toplam kalite yönetiminin, tüm çalışanların kendi alanlarıyla ilgili işlere doğrudan katılmasıyla sağlanacağına inanıyoruz. Zaten toplam kalite yönetimi bunu gerektirir. Aktif katılımla herkes bir ürünün, mesela masaüstü organizerin tasarımından malzeme seçimine, prototip testinden düzenlenmesine, yapıştırılıp son zımparasının atılmasına dek her aşamasını takip eder, bir hata gorse söyler ve gerekirse modifikasyona gidilir. Böylece tüm sistem etkili ve esnek bir şekilde, bir bütün olarak kusursuz işler.

Buradaki temel amaç herkesin birlikte çalışması ve hataların giderilerek malzeme ya da zaman kaybının azaltılmasıdır. Bu yöntemden herkes bir şekilde faydalanır aslında. İşin her aşamasını takip etmek bizim becerilerimizi artırır, işin kalitesi güvenceye alınır, zayiat önlenir ve size ürünlerimiz yüksek bir kaliteyle sunulur. Kısacası hem çalışanların hem de siz kıymetli mşterilerimizin memnuniyeti “kalitenin” güvencesine alınmış olur.

Kaliteli bir masaüstü kalemlik ya da topluca ofis aksesuarları nasıl ortaya çıkıyor kısaca alattım son dört yazımda. Ofisinizi zenginleştiren Woodsaka ürünlerinin kalitesinin arkasında bu bilimsel bilgi tabanlı bir kalite yönetimi anlayışı var. Emek var. Sır var. Ve size bu sırlardan bir kaçını anlattım.

Umarım beğendiniz. Güzel bir gününüz olsun.

Fatma Elif

Kaynakça: https://www.yourarticlelibrary.com/products/quality/product-quality-definition-characteristics-and-importance/90711

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.