Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Kalitenin Sırları -2-

Kalitenin Sırları -2-

Merhaba,

Umarım haftanız güzel başladı. Biz de atölyemizdeyiz ve kaliteli ürünler tasarlayıp imal etmeye devam ediyoruz.

Bugün kaliteye ulaşmanın bir diğer yönünden bahsedeceğim: kaliteye ulaşmanın maliyeti. Temelde üç çeşit kalite maliyet vardır: değerlendirme maliyeti, koruma maliyeti ve hata/başarısızlık maliyeti.

Değerlendirme maliyeti ürünün denetimi, test edilmesi gibi kaliteli bir ürünün imal edilmesi için vazgeçilmez olan control süreçlerininin maliyetidir. Bunlara uygulama, düzenleme ve takip etme gibi süreçler de eklenir. Koruma/engelleme maliyeti ise kalitesi standartların altında olan ürünlerin pazara girmesini engelleme bedelidir. Düşük kalitede hammaddenin üretime dahil olmasının veya yetersiz ve uygun olmayan tekniklerin üretimde kullanılmasının engellenmesine kadar bir çok kalemde kalite planlamasının yapılması da bu maliyetin kapsamındadır.

Değerlendirme ve koruma/engelleme de ne kadar başarılı olunursa olunsun, hala hata/başarısızlık maliyeti olacaktır. Çünkü her üretim sürecinde ürünün bir sebepten dolayı reddedilmesi, yeniden işlem için gönderilmesi ya da bozulması, hatalı çıkması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Kimi zaman ürün tekrar gözden geçrilmek üzere tasarımcılara gönderilir, kimi zaman tamamen reddedilir.

Kaliteli bir sonuç almak için tüm aşamalarda en uç noktada titiz olmak gerekir. Biz Woodsaka olarak bu konuda taviz vermiyoruz. Bir masaüstü kalemlik ya da masaüstü isimlik üretirken kaliteyi korumak için gerekli tüm adımları atıyoruz. Nasıl mı? Yeni bir masaüstü organizerimiz var diyelim, o çok sevdiğiniz Xpro serisine eklenen yeni bir üye. Atölyemizdeki rafta yerini alması için son cilasının atılması yetmiyor, kendilerini bir çok açıdan ilk olarak değerlendirmeye tabii tutuyoruz. Sağlamlığını, dengesini, masanızı işgal eden tüm o araç-gereçleri toplama kapasitesini test ediyoruz. A4 kağıtlarınızın sığmadığı bir organizer istemezsiniz sanırım. Kalite standartlarımıza uygunluğundan ise eminizdir, çünkü düşük kalite hammadde atölyemize giremez. Bildiğiniz gibi, cevizden paduka, kirazdan sapeleye dek cıvıl cıvıl reklerde, bir o kadar da sağlam ağaçlarla çalışıyor, her aşamada sadece doğal ürünler kullanıyoruz. Bu sayede de bugüne dek kayda değer bir hata maliyeti ile karşılaşmadık. Ve size hep en kaliteliyi sunduk.

Evet, bugün de bir sırrımızı daha paylaştım sizlerle. Belki devamı da gelir.

Merakla kalın, sağlıkla kalın.

Fatma Elif.

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.