Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Kalitenin Sırları -1-

Kalitenin Sırları -1-

Merhaba.

Alışveriş yaparken en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri ürünün kalitesidir. Peki kalite nedir? Mesela Woodsaka ürünlerini, bir masaüstü organizeri ya da kalem kutusunu kaliteli yapan nedir? Bugün bundan bahsedelim istiyorum.

Mevcut literatürü taradığımızda görürüz ki kalitenin çok farklı tanımları var. Bunun sebebi tanımın farklı açılardan ele alınmasıdır. Bazı tanımlar kullanıcıyı temel alırken, bazıları ürünü ya da üretim sürecini temel alır. Genel olarak kaliteli diye tanımlayabileceğimiz bir ürün, isteklerimize, amaç ve beklentilerimize ulaşmamızı sağlayan üründür. Ürünün üimal edilme amacı belirli bir gereksinimi karşılamasıdır, dolayısıyla bu gereksinime cevap veren ürün kalitelidir. Bu yeterli mi peki? Hayır. Ürünün kullanışlılığının devamlılığı ve kullanıma uygunluğu da kalite başlığı altında ele alınmalıdır.

Uluslararası Standartlar Teşkilatı kaliteyi bir ürün ya da hizmetin belirlenmiş veya olması muhtemel ihtiyaçları yerine getirebilme kabiliyetini esas alan özellik ve niteliklerin tümü olarak tanımlar. Avrupa Kalite Kontrol Organizasyonu daha kısa bir tanım yapar: kalite, mamul veya hizmetin tüketicinin taleplerine uygunluk kademesidir. Amerika Kalite Kontrol Derneği’ne göre ise kalite herhangi bir ürün ya da hizmetin var olan bir gereksinimi giderebilme kabiliyetini saptayan özelliklerinin toplamıdır. Burada önemli olan ürünün tanımlanan orjinal niteliklerine olabildiği kadar uymasıdır. Kısacası kalite, ürün veya hizmetin belirlenen ya da olabileceği varsayılan gereksinimleri karşılamasını sağlayan özelliklerinin toplamıdır. Kalite, müşteri isteklerine uygun ürün ve hizmet sağlayabilmektir.

 

Biraz daha detaylandırırsak, bir ürünün şu özelliklere sahip olması onun kaliteli olduğunu gösterir: Ürünün nihai kullanımı, kullanım şartları ve özellikleri, dayanıklılığı ve ömrü, kurulum ve bakımı. Ürünü kaliteli yapan nitelikler genel olarak ikiye ayrılır: tasarım kalitesi ve uyum kalitesi. Tasarım kalitesini müşterinin üründen memnuniyeti belirlerken, uyum kalitesi ürünün tasarım amacını ne kadar yerine getirdiğiyle ilgilidir. Örnek verecek olursam, ofis aksesuarlarımızı kullanan sizlerin memnuniyeti tasarım kalitemizi, bizim bu aksesuarları tasarlarken koyduğumuz amaçları ürünün karşılama oranı da uyum kalitesini gösterir. Yani, ofis masanızdaki kalemleri şık bir şekilde toplamayı amaçlayan uzun ömürlü bir kalemlik üretme hedefimize ulaşmamız, bitmiş ürünün bunu sağlaması ve sizin bu ürünü keyifle kullanmanız o kalemliği kaliteli yapan niteliklerdir. Uyum kalitesine ulaşmak için üretim yeteneği, denetim ve kontrol mekanizmasının sağlıklı işlemesi gerekir. Tasarladığımız her üründe takip ettiğimiz bu aşamalar sayesinde her bir ahşap ofis aksesuarımız üretim amacına, önceden belirlenmiş spesifik özellikleriyle uyum sağlar. Bu süreci bir grafikle anlatalım:

 

 

Woodsaka ahşap atölyemizde tasarladığımız, sizin de memnuniyetle kullandığınız, organizerden kalemliğe kadar tüm ürünlerimizi kaliteli kılan sırlarımızdan birkaçını paylaştım sizlerle Bir sonraki yazımda kaliteyi konuşmaya devam edelim.

Sevgiyle kalın, sağlıklı kalın.

Fatma Elif

 

Kaynakça

Almaraz, J. 1994. Quality management and the process of change. Journal of Organizational Change Management,17(2), 6-14

Jain, M. (n.d.). Product quality: Definition, characteristics and importance. https://www.yourarticlelibrary.com/products/quality/product-quality-definition-characteristics-and-importance/90711

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.