Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 5 – WOODSAKA

Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 5

Merhaba,


Işıkla fotoğrafı boyamak konusunda bahsetmek istediğim son konu iyi konuyu nerede, nasıl bulacağımız. Gece fotoğrafçılığı ile harika renkler ve desenler yakalayabiliriz. Ancak uygun mekanı bulmak her zaman kolay olmayabilir.


Fotoğraf çekmeyi düşündüğümüz yere öncelikle gündüz gitmek, mekanı, objeleri tanımak, kamera açısı ve kompozisyon hakkında alternatifler geliştirmek önemlidir. Daha sonra, fotoğrafı çekmek istenilen vakitte ortalama yarım saat önce mekanda olmak, ön hazırlıkları vaktinde tamamlayıp ışığı -ya da karanlığı- kaçırmamak için gereklidir.


Herkesin fotoğraf zevki farklıdır, yine de gece fotoğrafçılığı için vazgeçilmez olan bir kaç mekandan bahsetmek istiyorum.


Eski arabalar, terk edilmiş ev ya da kulübeler, bisiklet, yıkık bahçe çitleri, farklı ağaçların bir arada bulunduğu karanlık ormanlar, eski köprüler, taş merdivenler, patikalar... Bunların sayısı artırılabilir. Benim öncelikle aklıma gelenler bunlar.


Eğer ay veya yıldızları fotoğraflamak istiyorsanız şehirden uzağa gitmeniz lazım, aksi takdirde şehir ışıkları fotoğrafı bozacaktır.


Yeni başlayanlar için ilk olarak daha küçük objelerle başlamak tekniği kavramak açısından faydalı olacaktır. Fotoğraflarımızı inceleyip hatalarımızı görerek hem tekniğimizi geliştirir, hem de zamanla farklı objeler deneyebiliriz. Dijital kameralar bunu oldukça kolaylaştırır. Eski filmli makinelerle fotoğrafların kontrol edilemediği zamanlarda yeni bir tekniğin kavranmasının ne kadar zor olabileceğini takdir edersiniz.


Işıkla resmettiğimiz fotoğrafı incelerken dikkat etmemiz gereken başlıca hususları şöyle sıralayabilirim:

Fotoğraf çok parlak ya da çok karanlık mı? Bir nokta çok parlak, bir diğeri ise çok karanlıksa bir kaç çekim daha yapmak gerekecektir. Tamamen çok karanlık ya da parlaksa pozlama süresi ya da F değerini tekrar ayarlamak gerekecektir. Eğer daha dengeli ve yumuşak bir ışık istiyorsak biraz daha geri çekilip geniş alanı kapsayan ışık kullanmalıyız. Kimi noktaları vurgulamak içinse konuya yaklaşmak gerekir.


Son olarak, iyi bir fotoğraf çekmek için gerekli en önemli noktayı tekrar etmek istiyorum: yeniden ve yeniden ve yine yeniden denemek. Çekime çıktığımız ilk gün eve hatasız ve mükemmel fotoğraflarla dönmeyebiliriz. Ertesi gün tekrar gitmeli, hatalardan öğrenmeliyiz.


Bol ışıklı bir gün ve hafta diliyorum.

Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 4 için tıklayın.

Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 3 için tıklayın.

Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 2 için tıklayın.

Işıkla Boyamak / Resim Yapmak - 1 için tıklayın.

Fatma Elif.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok