Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Işıkla Resim Yapmak -4-

Işıkla Resim Yapmak -4-

Merhaba

Geçen hafta başladığımız ışıkla resim yapmak konusuna, bugün bir kaç teknik ve önemli noktasını anlatarak devam etmek istiyorum.

Öncelikle, özellikle dokuyu vurgulamak istiyorsak sadece kamera arkasında durup objemizi aydınlatmak yeterli olmayacaktır. Bunun için yapmamız gereken ışığı objenin bir ya da her iki kenarından yansıtmaktır.

Bir çok farklı açıyı denemelisiniz. Mesela, eğer toprağın ya da çimenin de varlığını hissettirmesini istiyorsak ışığı aşağıda ve yatay tutmalıyız. Böylece yüzey dümdüz değil dokusunun detaylarıyla boyanacaktır.

Farklı açılardan ışık kullanmak fotoğrafımıza ilginç üç açılı bir efekt katabilir.

Kamerayla ışık kaynağı arasında durmaktan kaçınmazsak, kendimizi bir hayalet halinde fotoğrafta görebiliriz. Bunu engellemenin bir diğer yolu da ışığı yansıtmayan koyu renk kıyafetler giyinmektir.

Fotoğrafımızı boyarken ışık kaynağımızı durmadan hareket ettirmeliyiz, yoksa fotoğrafta aşırı parlak noktalar oluşur. Tabii bunu özellikle istiyorsak o başka. Ayrıca ışık kaynağını kameraya doğru çevirmemeliyiz, bunun sonucu da parlak noktalar olacaktır.

Farklı yüzeylerin ışığa tepkisi de farklıdır. Ağaç ya da toprak daha fazla ışığa ihtiyaç duyarken cam ya da metal az bir ışıkta dahi parlayacaktır. Pürüzlü yüzeylerle düz yüzeylerin ışığa tepkisi de farklıdır. Deneme çekimleri bunun için var:)

Denemeler sonucu aydınlatmak ve karanlıkta bırakmak istediğimiz alanlar konusunda daha iyi fikir edinebiliriz. Ama hepsinden önemlisi yaratıcı olmak, yeni yöntemler denemektir. Işıkla boyamanın sınırı yok, her bir fotoğraf kendine özel. Ve her bir fotoğrafçı kendi hayalini boyar.

Mutlu bir gün dilerim.

Fatma Elif.

Işıkla Resim Yapmak hakkındaki diğer yazıları görmek için.

Işıkla Resim Yapmak -5- için tıklayın

Işıkla Resim Yapmak -3- için tıklayın.

Işıkla Resim Yapmak -2- için tıklayın.

Işıkla Resim Yapmak -1- için tıklayın.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.