Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Işıkla Resim Yapmak -2-

Işıkla Resim Yapmak -2-

Merhaba.

Işıkla resim yapmak için gerekli her şeyi hazırladık mı? Cevabınız hayırsa birinci bölümde anlattıklarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Evet mi, o halde bir sonraki adıma geçebiliriz, sıra geldi kamera ayarlarımıza. Ilk yapılması gereken kamerayı manuel moda almak. Kamerayı ilk defa manuel kullanacaklar için bu biraz ürkütücü olabilir ama endişelenmeyin, ne zaman isterseniz değiştirebilirsiniz.

Resim kalitesini de RAW olarak ayarlayın. Bu hem fotoğrafınızla ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi edinmenizi sağlar, hem de fotoğrafta ortaya çıkması mümkün ufak tefek ışık sorunlarını daha kolay giderebilirsiniz.

F-stop için herkesin tercihi farklı olabilir. Istediğiniz efekti elde edebilmek için farklı değerleri denemeniz gerekebilir. Genelde f/8 ila f/16 arası tercih edilir. Diyaframın çok açık olması, yarı karanlık noktada kalan çekmek istemediğimiz objelerin de pozlanmasına ya da ışığın gereğinden uzun pozlanmasına yol açabilir. Her bir yeni ortam ve konuda deneme çekimleri yapılarak en doğru ayar bulunmalıdır.

ISO’yu mümkün olan en düşük değere ayarlayalım. Kural her fotoğraftaki gibi aynı: ne kadar düşük, o kadar iyi.

Perde hızınızı ise ne çizmek/çekmek istediğinize bağlı olarak ayarlayın. 30 saniyeden fazla pozlama yapmanız gerekecekse kameranızı “B” moduna getirin.

Ekipmanımız, hazır, kameramız ayarlanmış, daha ne bekliyoruz artık çekelim! Tabii önce ne çekeceğimize karar vermeliyiz. Bir obje mi kullanacağız, model mi? Nerede? Karanlık odada mı, açık alanda mı? Işığı nasıl kullancağız, fotoğraf konusunu mu aydınlatacağız, şekil mi çizeceğiz, simetrik desenler mi oluşturacağız?

Mekan ve konuyla ilgili bu ve benzeri çok fazla soru çıkacaktır. Karar vermeli, ve eğer ilk defa başlıyorsak en basitinden başlamalıyız. Karanlık bir odada bir elmayı ışıkla boyayalım mesela, farklı ışıklar deneyelim. Hangi ışığın neden hoşumuza gittiğine karar verelim.

 

Evet, kameranızı ayarlayınız, perdeleri kapatın, ışıklarınızı hazırlayın ve...click!

Işığı bol bir gün dilerim.

Fatma Elif

Yazının 3. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.