Işıkla Resim Yapmak -1- – WOODSAKA
Işıkla Resim Yapmak -1-

Işıkla Resim Yapmak -1-

Merhaba


Ahşap atölyemizde yeni bir gün, yeni bir haftanın üçüncü günü. Hafta sonuna çok var, ama fazla surat asmaya gerek yok. İşimiz ilginç değilse bile onu bir nebze dahi olsa ilginçleştirmek bizim elimizde. Her ne kadar fotoğraf çekmek zaten başlı başına bir keyif olsa da, bugün size işimi daha da cazip kılan bir teknikten bahsetmek istiyorum.


Geçmişi daha eskiye dayansa da dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla hızlı bir şekilde gelişen, hatta kullanılan araç gereçlerinin geniş piyasa dahi oluşturduğu bir fotoğrafçılık tekniği: ışıkla boyamak ya da ışıkla resim yapmak (light painting). Kısaca, bir ışık kaynağını gereğinden çok daha karanlık bir ortamda hareket ettirerek fotoğraf çekmektir. Bir objeyi, ışığı etrafında hareket ettirerek karanlık ortamda ön plana çıkarılabilir ya da farklı renk ve şekildeki ışıklarla sınırsız sayıda efekt ekleyebiliriz. Son söylenecek sözü ilk baştan yazayım: ışıkla resim yapmak fotoğrafçıyı sanatında bir adım daha öne taşır.


Işıkla resim yapmak, mükemmelleştirmek için çok fazla pratik gerektiren, ama bu emeğin karşılığın da hakkıyla veren bir tekniktir. En sade şekliyle anlatılacak olursa bu teknik düşük ışıklı ortamda ışıkla istenilen bir deseni çizmektir. Diğer fotoğraf tekniklerinden farkı bunu resmini çekeceğimiz senaryoyu yazar ve çizeriz.


Eğer bu teknikle çekilmiş fotoğraflara çok aşina değilseniz, arama motorunuza “light painting, ışıkla resim yapmak, ışıkla boyamak, fizyogrami” gibi kelimeleri girip çıkan görselleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Işte o harika fotoğrafları çekmek için gereken ortam/temel ekipmanlar şunlar:

l Karanlık bir ortam, perdeleri çekili bir oda, son sistem bir stüdyo veya aysız bir gece (biri, bir kaçı ya da hepsi).

l Elbette bir fotoğraf makinesi. Yalnız bu makine size “zamanı ayarlama” imkanı veriyor olmalı.

l Tripod, uzun süreli çekimler onsuz olmaz.

l Uzaktan kumanda. Eğer yoksa makinenizin zaman ayarlı olması gerekli, ancak o zaman pozama süreniz kameranızda tanımlı süreyi geçemez, yani “bulb” modunda kullanamazsınız. Çünkü ışıkla resim yapmada püf noktalardan biri kameraya asla dokunmamaktır. Ufak bir hareket tüm “resmi” mahvedebilir.

l Işık kaynağı/kaynakları. Çok çeşitli ışık kullanabilir, farklı renkler deneyebilirsiniz. Farklı ışıklar farklı efektler yaratır. LED lamba fotoğrafınıza soğuk bir mavi katar, halojen ise turuncu bir sıcaklık. Seçim sizin.

l Modelle çalışacaksanız uzun süre kıpırdaman durabilecek sabırlı bir model

l Ve uzun çekimlerde sıkılamamak ya da gece çekimlerde korkmamak için bir arkadaş (daha fazla da olabilir:)

Işıkla boyamak için kameramızı nasıl ayarlamamız gerektiğinden bahsettiğim serinin ikinci yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu çekimler dilerim.

 

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok