Işıkla Boyama/Resim Yapmak-1

Merhaba


Ahşap kılıf atölyemizde yeni bir gün, yeni bir haftanın ikinci günü. Hafta sonuna çok var, ama fazla surat asmaya gerek yok. İşimiz ilginç değilse bile onu bir nebze dahi olsa ilginçleştirmek bizim elimizde. Her ne kadar fotoğraf çekmek zaten başlı başına bir keyif olsa da, bugün size işimi daha da cazip kılan bir teknikten bahsetmek istiyorum.


Geçmişi daha eskiye dayansa da dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla hızlı bir şekilde gelişen, hatta kullanılan araç gereçlerinin geniş piyasa dahi oluşturduğu bir fotoğrafçılık tekniği: ışıkla boyamak ya da ışıkla resim yapmak (light painting). Kısaca, bir ışık kaynağını gereğinden çok daha karanlık bir ortamda hareket ettirerek fotoğraf çekmektir. Bir objeyi, ışığı etrafında hareket ettirerek karanlık ortamda ön plana çıkarılabilir ya da farklı renk ve şekildeki ışıklarla sınırsız sayıda efekt ekleyebiliriz. Son söylenecek sözü ilk baştan yazayım: ışıkla resim yapmak fotoğrafçıyı sanatında bir adım daha öne taşır.


Işıkla resim yapmak, mükemmelleştirmek için çok fazla pratik gerektiren, ama bu emeğin karşılığın da hakkıyla veren bir tekniktir. En sade şekliyle anlatılacak olursa bu teknik düşük ışıklı ortamda ışıkla istenilen bir deseni çizmektir. Diğer fotoğraf tekniklerinden farkı bunu resmini çekeceğimiz senaryoyu yazar ve çizeriz.


Eğer bu teknikle çekilmiş fotoğraflara çok aşina değilseniz, arama motorunuza “light painting, ışıkla resim yapmak, ışıkla boyamak, fizyogrami” gibi kelimeleri girip çıkan görselleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Işte o harika fotoğrafları çekmek için gereken ortam/temel ekipmanlar şunlar:

l Karanlık bir ortam, perdeleri çekili bir oda, son sistem bir stüdyo veya aysız bir gece (biri, bir kaçı ya da hepsi).

l Elbette bir fotoğraf makinesi. Yalnız bu makine size “zamanı ayarlama” imkanı veriyor olmalı.

l Tripod, uzun süreli çekimler onsuz olmaz.

l Uzaktan kumanda. Eğer yoksa makinenizin zaman ayarlı olması gerekli, ancak o zaman pozama süreniz kameranızda tanımlı süreyi geçemez, yani “bulb” modunda kullanamazsınız. Çünkü ışıkla resim yapmada püf noktalardan biri kameraya asla dokunmamaktır. Ufak bir hareket tüm “resmi” mahvedebilir.

l Işık kaynağı/kaynakları. Çok çeşitli ışık kullanabilir, farklı renkler deneyebilirsiniz. Farklı ışıklar farklı efektler yaratır. LED lamba fotoğrafınıza soğuk bir mavi katar, halojen ise turuncu bir sıcaklık. Seçim sizin.

l Modelle çalışacaksanız uzun süre kıpırdaman durabilecek sabırlı bir model

l Ve uzun çekimlerde sıkılamamak ya da gece çekimlerde korkmamak için bir arkadaş (daha fazla da olabilir:)

Işıkla boyamak için kameramızı nasıl ayarlamamız gerektiğinden bahsettiğim serinin ikinci yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu çekimler dilerim.

 

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok

★ Yorumlar

Müşteri Yorumları

50 yorum
88%
(44)
12%
(6)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
Ahşap nostaljidir, nostalji de iyi insan olabilmektir.

Ürün henüz bir arkadaşımda elime ulaşmadı fakat ürüne gelmeden önce, iletişim hattı görevlisinin göstermiş olduğu sıcak kanlı yardımseverlik ve samimi hizmet anlayışından dolayı markaya inanılmaz sempati duyduğumu belirtmek isterim.
Zaten durum böyleyken ürünün hatalı yada kusurlu gelebileceği insanın aklına bile gelmiyor.
Yolunuz açık, kazancınız bol ve daim olsun.

5/5

Ahşap Telefon Kılıfı - Touching The Stars

Stand masada kay1yor

Standin alt kisminda laptoplarda olduğu gibi kaydırmaz pedler olsa çok daha iyi olurdu, stand masamda sürekli kayiyor :(

5/5

Ürün çok güzel ve kaliteliydi rengi,dokusu, duruşu muhteşemdi. Teşekkür ederim.

İşçilik iyi, renk koyu

Renk beklediğimden biraz daha koyu çıktı. Ama işçilik harika.