Levity Etkisi, İşi Eğlenceli Kılmak

Merhaba

Woodsaka’da biz tam ahşap telefon kılıfları üretiriz. Bunu belirtmeliyim çünkü makaleye arama motorunda sadece konuyu görerek ulaşmış olabilirsiniz ve bizi tanımadan gitmenizi istemem.

Bugün bir itirafta bulunacağım. Woodsaka ekibi olarak 7/24 çalışmıyoruz. Bazen elimizdeki işi bırakıp derin bir tartışmaya dalıyor ve geri kala her şeyi unutuveriyoruz.

Ben böyle anları seviyorum. İşe zaman zaman eğlence katmanın üreticiliği, daha da önemlisi yaratıcılığı artırdığına her daim inanmışımdır. Scott Christopher ve Adrian Gostick, ses getiren kitaplarında, “The Levitiy Effect/Şakalaşma Etkisi”, bu konuyu irdelerler. Yazarlar ‘levity’yi, neşeli, hatta kaygısız olmak olarak tanımlarlar. Ancak onların tanımladığı kaygısızlık, işleri baştan savma yapmak ya da boşvermek anlamında değil; anlamsız ve aptalca değil. Bilakis, çalışma alanını, sunumları, çalışanlar arası ilişkileri, işimizi ve hayatımızı daha iyiye götürecek şekilde değiştirmenin yoludur.

Bu etkiyi anlatmak için seçtikleri ‘levity’ kelimesini de şöyle açıklıyorlar: “Kelimenin Latince kökü Levitas’tır, ve levitate (beyin gücü ile havaya kaldırmak/havaya kaldırmak) ile aynı köktendir. Ve levity’nin sırrı buradadır. O eşyayı kaldırır. Bir işyeri ortamında insanlar buna güvenmeyebilir. Ancak işler gergin, donuk, stresli veya sıkıcı bir hal aldığında bir tutam ‘levity’ uyumlu bir şekilde bir amaç için çalışmak ve çekişmelerle engellenmek arasındaki fark olabilir.” (s. 6)

Bir çok araştırma göstermiştir ki işverenler çalışma alanına biraz eğlence getirdiği zaman çalışanların güven duygusunda, yaratıcılığında ve iletişim becerilerinde önemli bir artış oluyor. Great Place to Work Enstitüsünün on yıldan fazladır yürüttüğü araştırmalara göre, ki bu veri bir milyondan fazla kişiyi kapsıyor, büyük şirketler genellikle daha “eğlenceli” şirketlerdir. Fortune’un ‘Çalışmak için en iyi 100 şirket’ listesinde yer alan şirketleri işçilerin ‘great’ olarak nitelemelerinin en büyük nedeni orada çalışmanın ‘eğlenceli’ olmasıydı (%81’i bu yönde cevap verdi).

Yazarlar bunun en önemli sebeplerinden birinin eğlenceli ortamların aynı zamanda yüksek oranda ‘güven’ içermesi olduğunu belirtirler; ve güven, değerli ve nadide bir unsurdur. Güven çalışanları daha sadık, değerlere karşı daha dikkatli ve şirketin amaçlarına daha bağlı kılar.

Bu konsept bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. Ya eğlencenin dozu kaçarsa, ya keyiften çok bir zorunluluk halini alırsa, ya eğlence anlayışımız uyuşmazsa, vs... Kitap bunların bir çoğunu tek tek ele almış. Ciddiye alıp düşündüğümüz zaman zaten aşılamayacak kadar büyük engeller olmadıklarını görebiliriz.

Bu konudan biraz daha bahsetmek istiyorum ama sonra. Şimdilik son söz olarak şunu söylemeliyim: Woodsaka’da eğlence var. Elinize aldığınız her ahşap iPhone telefon kılıfında bir miktar da neşe var, espri var:)

Neşeli bir iş günü dilerim.

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok