iPhone'un Tarihçesi

Merhaba


iPhone 7’nin ülkemizde satışa sunulduğu şu günde biraz geçmişe gitmek, bugüne dek bildiğimiz gördüğümüz iPhone’lara şöyle bir göz atmak istedim. Kimler gelmiş, kimler geçmiş...


 • iPhone Original

Steve Jobs tarafından Ocak 2007’de tanıtılan ilk iPhone, 2G teknolojisi, 3,5 inç ve multi-touch ekranı ile büyük ilgi gördü. Cep telefonunda bir devrimdi.


 • iPhone 3G

İlk nesil akıllı telefonun gelişmiş hali olan bu model, 9 Haziran 2008’de tanıtıldı. GPS desteğine ve 3G bağlantıya sahip olmakla birlikte, görüntülü konuşma ve MMS desteğine sahip olmadığı için çok eleştiri aldı. App Store ile de bu modelle tanıştık.


 • iPhone 3GS

3G’den iki kat aha hızlı olan 3GS, daha uzun pil ömrü, 3 megapixel kamera ve otomatik odaklanması, kolay video kayıt özellikleri ile performansını artırdı. Aynı zamanda, ilk defa 32 GB hafıza bu modelde yer aldı. 8 Haziran 2009 tarihinde, 3G’den bir sene sonra tanıtılan 3GS’de, 3G modelinde en çok şikayet alan konularda iyileştirmeler yapıldı.


 • iPhone 4

Haziran 2010’da tanıtılan dördüncü kuşak iPhone, FaceTime, Retina display (sıvı kristal ekran), LED flashlı 5 megapixel kamera ve HD kalitede video kayıt özellikleri ile kullanıcıyı cezbetti. Yeni tasarımında kullanılan paslanmaz çelik çerçeve, anten görevi de üstlenmişti. İlk kuşak iPhone’dan 4 kat daha hızlı olan bu model, yeni bir işlemciye de sahipti.


 • iPhone 4S

Ekim 2011’de merhaba dediğimiz beşinci nesil iPhone’nun -bence- en çarpıcı özelliği akıllı kişisel yardımcımız Siri idi, daha hızlı bir performans sağlayan çift çekirdekli A5 chip ise diğeri. Grafikler geliştirilmişti, 1080p HD kalite video kayıt imkanı veren yeni kamerası ile bu model, Phone 4'e göre 2 kat daha hızlıydı. iPhone 4 modelinde yaşanılan anten problemi 4S modelinde giderilmişti.


 • iPhone 5

12 Eylül 2012’de tanıştığımız iPhone 5 tamamen yeniden dizayn edildi. iPhone 4S’e oranla daha uzun bir ekrana sahipti (4 inch, 326 ppi ve retina display özelliği ile) ve 7.6 mm ile o ana kadar ki iPhone’ların en incesi ve en hafifi idi. 5 çekirdekli A6 chip, telefonu daha hızlandırdı. Pil ömrü daha da iyileşti. iOS 6 işletim sistemi yüklü olarak satışa sunulan modelde yeni harita özellikleri, Facebook bağlantısı, Passbook ve güncelleştirilmiş Siri dikkat çeken özelliklerdi. • iPhone 5S

Tamamen yeni A7 işlemciye sahip bu model, büyük yeniliklere sahip yeni mobil işletim sistemi iOS 7'yle birlikte kullanıcıya sunuldu. Eylül 2013’te tanıtılan 5S, o ana kadar ki iPhone’ların en hızlısı oldu. 8 megapixel kamera, parmak iziyle telefonu açma, 4 inch ekran özellikleri ile 5S bize yeni renk seçenekleriyle geldi: altın, gri ve uzay grisi.


 • iPhone 5C

Apple’ın ilk “bütçeye uygun” ya da “orta sınıf” telefonu olan 5C, A6 chip, 8 megapixel kamera ve 4 inch ekran ile geldi. Eylül 2013’te, 5 farklı ren seçeneğiyle satışa çıktı: yeşil, beyaz, mavi, pembe ve sarı. İşlemcisi, 5S’deki gibi iOS 7.


 • iPhone 6

Apple bu modelle telefonunu yeniden ve tamamen dizayn etti. 4,7 inch, IPS LCD ekranı 750 x 1334 piksel çözünürlüğe sahipti. Eylül 2014’te raflarda yerini alan model Apple Pay isimli yeni bir ödeme metoduyla geldi. Daha hızlı bir performans ve uzun pil ömrü sağlayan A8 işlemciye, bunun yanı sıra 1 GB RAM’e sahipti. iOS 8 işletim sistemiyle gelen iPhone 6 altın, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerini bize sundu.


 • iPhone 6 Plus

5,5 inch IPS LCD ekran (1080 x 1920 piksel) ile ailenin en büyük ekranlı modellerinden olan 6 Plus, iPhone 6 ile birlikte Eylül 2014’te tanıtıldı. Üst seviye özelliklere sahip telefonda A8 chip, 2GB RAM bulunmaktaydı ve iOS 8 işletim sistemine sahipti. Renk seçenekleri 6 ile aynı, altın, gümüş ve uzay grisi. • iPhone 6S

Eylül 2015’te tanıştığımız 6S, 4,7 inch (750×1334 çözünürlük) ekranı, 3D touch özelliği ile önceki modele göre, görüntü olarak, fazla değişmemiş görünse de, performansı farkedilir derecede arttı. 4K videoyu destekleyen bu model, 12 megapixel kameranın yanı sıra 720p FaceTime camera ile göz doldurdu. 64-bit 1.85 GHz “Apple A9” işlemci, 2GB RAM ve 16, 32, 64 ve 128 GB hafızaseçenekleriyle sunuldu. Bu yeni işlemci ile 6S, kendinden önceki modellerden %70 daha hızlandı. Grafik performansı ise %90 arttı. Yeni bir renge de merhaba dedik, rose gold.


 • iPhone 6S Plus

2015 Eylül’de piyasaya sürülen 6S Plus 5,5 inch ve baskıya duyarlı 3D Touch ekrana sahip. 12 megapixel arka kamerası, hem fotoğraf hem de video için optik imaj dengeleyicisi, 4K video özelliği ile ve 4 renkte hayatımızda yerini aldı. Bu güçlü model 4-bit 1.8 GHz “Apple A9” işlemciye, 2GB RAM’a sahip. Kısaca söylersek, 6S’teki tüm yeniliklere sahip, ve birkaç ekstraya.


Ve iPhone 7. Tüm bu sürecin sonunda, yeni işlemcisi, renkleri, özellikleri ile iPhone 7. O başka bir yazı konusu olacak artık.


Güzel bir hafta sonu dilerim.

 Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.