iPhone 8'i Beklerken – WOODSAKA
iPhone 8'i Beklerken

iPhone 8'i Beklerken

Merhaba.

Ahşap iPhone kılıfları üreten bir atölye için en heyecanlı konulardan biri de çıkacak yeni modeller hakkında sanal aleme düşen söylentileri takip etmektir.

Apple’ın beklenen son ürünü hakkında sızan bilgileri takip etmek zor bir iş, özellikle bu bilgileri sızdıranların genellikle “içeriden” bilgi alma şansları yoksa. Ancak unutmayalım ki 2017 Apple’ın 10. yıldönümü ve bunu kutlamak için büyük bir şeyler planladıklarını bilgi sızıntısı olmadan da tahmin edebiliriz. Piyasaya çıkmasına aylar olsa da, Apple’ın bu 10. yıl ürünüyle ilgili tutkulu planları olduğu için, iPhone 8 hakkında bir çok söylenti uzun zamandır ortalıkta dolaşmakta.

Akla gelen ilk soru adının ne olacak? Kimi haberlere göre bu 2017 modelinin adı “iPhone 7s” olacak. Apple’ın 10. yıl şerefine 7s’i atlayıp 8’e geçeceği, hatta yeni modeli “iPhone 10” ya da “iPhone X” olarak adlandıracağı da söylenenler arasında. Ben bu yazıda kendisinden “iPhone 8” olarak bahsedeceğim.

Şunu belirtmeliyim, Apple’ın 10’dan fazla modeli test ettiğine dair söylentiyi dikkate alırsak, nasıl bir telefon ile karşılaşacağımızın o kadar da açık değil. Bu nedenle, iPhone 8’le ilgili söylentiler de birbiriyle çelişmekte.

iPhone 8’in radikal bir dizaynı olacağı ilk söylentilerden. Kavisli bir ekran iddiaları, ekranın düz olacağı ancak tüm ön yüzü kaplayacağı iddialarının yanında oldukça sönük kalıyor. Bir kenardan diğerine uzanan bu ekranda Touch ID parmak izi okuyucusu için farklı bir teknoloji kullanılması bekleniyor. Bir iddiaya göre ise Touch ID telefonun arka yüzünde yer alacak. Ortaya çıkan son fotoğraflar bu ikinci iddiayı destekler mahiyette.

iPhone 8, 4.7 inç telefon ebatlarında olsa da tüm ön yüzü kaplayan ekranı 5.5 inç olacak. Söylentilere göre 5.8 inç ekranın 5.15 inçlik alanı kullanılabilen alan olacak. Kalanı ise anasayfa tuşunun yerini alacak olan sanal tuşlara ayrılacak. Sızan render görüntülerine göre ise ölçüleri 144 x 71 x 7.7mm olacak. Çözünürlüğünün 1440x2560 olması beklenen ekrana, belirli oranda bastırarak farklı kısayollar çalıştırabilen 3D Touch özelliği de geliştirilecek.

Ekran LCD değil, esnek plastik OLED olacak. Bu durumda ölçülerle ilgili tahminler de değişiyor. OLED ekranlı telefon daha ince olması bekleniyor. Bu ekran daha az enerji harcayacak ve daha gerçekçi renkler sağlayacak. Kenarların Samsung Galaxy S7 gibi kavisli olması da bir söylenti de ama çok fazla net değil.

Yeni iPhone’un gövdesine gelince, söylentilere göre Apple nihayet son bir kaç modelinde kullandığı alüminyum gövdeyi terk edecek ve iPhone 4’de kullandığına benzer cam gövdeye geri dönecek. Kasa camdan olacak ve paslanmaz çelik bir çerçeve de telefonu çevreleyecek.

iPhone 7 gibi 8’de suya dayanıklı olacak ama tabii ki bu dayanıklılık arttırılacak. Yağmura, su sıçramalarına ve hatta kısa süreli suya düşmelere dayanabilecek. Bir söylentiye göre iPhone 8’de, lightning portun yerini USB-C girişi alacak, diğerine göre ise lightning port yerinde kalacak.

Kablosuz şarj özelliğinin bu yeni iPhone’da olacağı söylentisi ile bir sonrakine bırakılacağı söylentisi aynı derecede güçlü. Bekleyip göreceğiz.

Sızan fotoğraf ve videolarda gördüğümüz dikine yerleştirilmiş çift mercekli kamera iPhone 8’de olmayacak, bu sadece plus modellere ait bir özellik olarak kalacak.

Ön kamerasının, PrimeSense teknolojisi kullanan 3D, nesnenin yerini ve derinliğini bulma ve belki de yüz tanıma ve iris tarayıcı özelliği olacak. iPhone 8’in kızılötesi sensörlü yeni FaceTime kameraya sahip olması da bekleniliyor. Bu kameranın iPhone’da kilit açma dışında pek çok işlevi olacak.

Bu yeni model gücünü A11 işlemcinden alacak. iPhone 7 ailesinde kullanılan A10’un üzerine gelecek olan A11 ile performans iPhone 8’in performansı ve enerji tasarrufu limiti daha da yukarılara taşınacak.

Yeni iPhone 8’le hangi renklere merhaba diyeceğimizi merak ediyorsanız, tahminleri bir Japon web sitesinin tahminlerine dayandırarak verebilirim. Sızan görsellerde beyaz ve altın rengi yer alıyor, siyah versiyonu ise yine parlak bir yüzeye sahip. Siteye göre bu modelde, iPhone 7 renklerine ek olarak kırmızı da yer alacak.

Peki fiyatı ne olacak? Cep yakacak cinsten. iPhone 8'in 599 dolardan başlayacağı ve üst modellerinin 1000 doları geçeceği bir çok blogda belirtiliyor. Apple’ın artık gelenekselleşen tanıtım zamanlamasını dikkate alırsak, iPhone 8’le Eylül’ün ilk 2 haftasında tanışabileceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, bu defa bu konuda dahi bir belirsizlik var, Apple’ın tanıtımı daha erkene alması da bekleniyor. Nostaljik bir anlayışla 10. yıl ürünlerini ilk iPhone’un piyasaya sürüldüğü 29 Haziran’da bize bir sürpriz yapabilirler.  

Yeni iPhone’u elimize alana dek soru işaretleri oldukları yerde kalacaklar. Woodsaka ekibi olarak bekliyoruz. iPhone 8 için ürettiğimiz ahşap kılıfları inceleyin, ayrıca buradan kendi ahşap telefon kılıfınızı da tasarlayabilirsiniz. 

 

Güzel bir hafta sonu dilerim.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok