Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

"İkigai" - Varoluş Sebebini Bulmak

"İkigai" - Varoluş Sebebini Bulmak

Merhaba

Bir Pazartesi sabahı daha. Yeni bir gün, yeni bir hafta. Erken kalktım, kahvaltı yaptım, hazırlandım, atölyenin yolunu tuttum. Ben ulaştığımda atölyemizde makineler çalışmaya çoktan başlamıştı. Hafta sonu gelen siparişleri listeledim, paketledim, yeni evlerinin adreslerini yazdım. Kargoya gitmeyi bekliyorlar. Woodsaka atölyesinde, ahşap kokusuyla dolu bir gün daha başladı.

Peki bizi her sabah yataktan kaldıran, yeni bir güne, klasik tabiriyle “kalan hayatımızın ilk gününe” başlatan nedir? Gözlerimizi açtığımızda o gün yapacaklarımız içinde aklımıza gelip bizi mutlu eden ne?

Sağlıklı ve canlı olmanın tek bir nedenini söyleyin denilecek olursa verilecek cevap budur: bir amaç duygusunun olması. İkigai, Japoncada bu duyguyu ya da durumu ifade eden kelime. İkigai, varoluş sebebini bulmak. Bu kelimeyi kısaca “yaşama nedeni” olarak çevirebiliriz.

Evet, soru bu, senin yaşama nedenin ne? Japonlara göre herkesin bir ikigai’si vardır ve onu bulmak için derinlemesine bir istek ile uzunca bir “kendi içinde/kendini arama” gerekir.

İkigai, iki kelimenin birleşiminden oluşur. “İki”, hayat anlamındadır, “kai” ise kabaca “birinin beklediği ve umduğu” şeklinde çevrilebilir. Dört ana unsurdan oluşur:

  • Ne seviyorsun? (tutkun)
  • Dünyanın neye ihtiyacı var? (misyon)
  • Ne yapmakta iyisin? (mesleğin)
  • Paranı nereden kazanıyorsun? (uzmanlık alanın)

İkigai, bu dört unsurun tam ortasında durur ve yaşamı “yaşamaya” değer kılar. Okinawa’da ikigai, “sabah uyanma/kalkma nedeni” olarak öğretilir. Bu neden her ne kadar ekonomik bir yöne sahipse de, kelime genellikle zihinsel ve ruhsal duruma atıfla kullanılır. Çok zor günler geçiriyor olsak dahi hala bir amaçla hareket ediyorsak, net bir amacımız varsa hala ikigaiyi deneyimleyebiliriz. İkigai’yi hissetmemize sebep olan davranışlar genellikle çevremizin bizden beklediğini bildiğimiz için, zorlanarak ya da zorlanmayarak, yaptıklarımız değil, hayatımızın derinlerinden gelen ve doğal eylem doğaçlama karşılıklarda kendisini gösteren davranışlardır.

Zor bir soru. Ancak cevabı aranmaya değer bir soru. Üzerinde düşünmeye, emek harcamaya vakit ayırırsak, karşılığını alabileceğimiz bir soru.

Sizin ikigai’niz ne?

Sabah uyandığınıza değecek bir gün dilerim.

Fatma Elif.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.