Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Hediye Verme Sanatı -II-

Hediye Verme Sanatı -II-

Woodsaka’dan merhaba.

Bu hafta, geçen hafta söz verdiğim gibi hediye verenin paradoksunu anlatan makaleden biraz daha detaylı bahsedeceğim. Weaver, Garcia ve Schwarz’ın 2012de yayıladığı “Hediye verenin paradoksu” başlıklı bu araştırmayı bu linkten indirebilirsiniz.

Yedi ayrı çalışma ile hediyelerin ortalama değerinin alındığını, “ne kadar çok o kadar iyi” mantığının aslında hediyeyi alan kişi tarafından o şekilde algılanmadığını savunan çalışma bu sürecin arkasındaki psikolojik sebepleri de açıklıyor.

İlk 4 araştırma, sunucu/hediye sunan kişilerin doğru hediyeyi/seçeneği ne derece değerlendirebildiklerine odaklanıyor. Son 3 çalışma ise bu seçimlerin ardındaki psikolojik süreci anlamaya çalışıyor. Bu yazımda ilk gruptan 3 araştırmaya değineceğim. Son 3 çalışmayı ise bir sonraki yazımda icelemeyi umuyorum.

İlk çalışma, önceki yazımda bahsettiğim hediye alanın btüncül bakması ile ilgili olan araştırma. Deneklere iki grup hediyeden birini seçmeleri söylenir: İlk grupta mp3 çalar ve kılıfı var. İkinci grupta ise mp3 çalar ve kılıfa bedava bir şarkı indirme hakkı ekleniyor. Hediye veren denek grubuna, bunlardan hangisini hediye olarak seçerdiniz diye soruluyor. Ancak, hediye olarak verme konusunda büyük çoğunluğu bedava şarkı olan grubu seçiyor. Diğer bir gruba da bu iki gruptan hangisine ne kadar ödeyecekleri soruluyor ve bu deneklerin büyük çoğunluğu şarkı indirme hakkı olmayan gruba daha yüksek bir değer biçiyor. Böylelikle bu çalışma, hediye verenlerin, hediyeyi değerlendiren grubun bilgi işleme ve değerlendirme şeklini anlamada başarılı olamadığını kanıtlıyor.

İkinci çalışma hediye verenin ve alanın farklı düşünme şekline sahip olup olmadığını anlamaya odaklanıyor. Bu çalışmada ilk denek grubuna, eğer bir otel sahibi olsalardı müşterilerine hangi imkanları sunacakları sorulur ve iki seçenek verilir: İlk pakette beş yıldızlı bir yüzme havuzu vardır. İkinci pakette ise beş yıldızlı yüzme havuzuna ek olarak üç yıldızlı bir restoran da vardır. Değerlendirme grubuna ise müşteri olsalar hangi oteli seçecekleri sorulur. İlk çalışmanın sonuçlarını tekrarlayan bu ikinci çalışmada da otel sahibi rolündeki deneklerin %72si ikinci paketi tercih ederler. Müşteri rolundeki denekler ise ilk paketi sunan oteli tercih eder ve odalarına daha yüksek fiyat biçerler.

Üçüncü çalışma aynı konuya farklı bir açıdan odaklanır ve eğer paketlerin içeriği pozitif değil de negatif olsa ne olurdu sorusuna cevap arar. İlk grup deneğe otobanlara çöp atanlara ceza verme imkanınız olsaydı hangi cezayı seçerdiniz diye sorulur. Birinci seçenek 750000$, ikinci ceza 750000$ artı 2 saat toplum hizmetidir. Diğer gruba ise otobanda giderken bu iki cezayı görseniz hangisi daha katı gelir diye sorulur. Sonuçlar yine ilk iki çalışma ile aynı çizgideydi. Ilk grup denek ikinci grup cezayı daha sert bulup uygulamayı tercih ederken yolcu rolündeki denekler ilk seçenekteki cezayı, sadece 750000$ ödemeyi daha katı, paket halindeki ikinci seçenek cezayı daha az sert buldular.

Üç çalışmanın ortak noktası grup halindeki ödül ya da cezaların ortalamasını almaya meyyal oluşumuz. Bu bize yine aynı soruyu sorduruyor, “sevdiklerimize hediye seçerken nelere dikkat edelim?”. Bir önceki yazımda bu koudan detaylıca bahsettim, bu yüzden burada bu konuda fazla bir şey söylemeye sanırım gerek yok.

Ama unutmamak lazım, hediye seçmek sanattır. Ve eğer kalıcı, şık, kullanışlı ve dayanıklı bir hediye arıyorsanız, doğru yerdesiniz: Woodsaka ahşap atölyesi. Buyrun bakın bir raflarmıza. Eminim size uygun bir seçenek mutlaka orada bir yerde durmaktadır. Bir değil, bir kaç belki de:) Masanızdaki kağıtları bir araya toplayacak bir kağıt rafı, ya da dergilerinizi zarif bir şekilde düzenleyecek bir dergilik, altıgen bir kalemlik seti, ya da çekmeceli bir organizer… Hepsi ve daha fazlası, sizin ve sevdiklerinizin ev ve masalarını süslemek, hayatlarınızı kolaylaştırmak için woodsaka.com raflarına sizleri bekliyor.

Buyrun, bir göz atalım:)

Sağlıcakla kalın. Mutlu kalın.

Fatma Elif

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.