Vernik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Herkese atölyeden merhaba,


Bu yazı, vernikler hakkındaki serinin sonuncusu olacak. Son başlığımız, ahşap verniği seçerken, dikkat edilmesi gereken ana faktörler nelerdir? Bunları şöyle sıralayabiliriz:


Ağacın türü:


İlk olarak hangi ağaca, hangi tür verniği kullanacağımıza karar vermeliyiz.Eğer doğal olarak suya direnci bir ağaçla çalışıyorsanız, su bazlı vernik iyi bir seçenektir. Sedir, selvi, sekoya bunlara örnek olabilir.


Önceki işlemler:


Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, vernikleyeceğimiz parçanı daha önce işlemden geçip geçmediğidir. İlk tabaka vernik yağ bazlı ise, ikinci tabaka olarak su bazlı vernik tercih edilmelidir, çünkü daha iyi tutunacaktır.


Kullanım alanı:


Özellikle dış mekan için üretilen ahşap ürünlerde ne tip bir iklimle muhatap olunduğu önemlidir. Dışarıda daima güneşe, yağmura, rüzgara maruz kalacak ahşap eşyalar için en iyi seçenek yağ bazlı verniktir. Çünkü daha dayanıklıdır ve dış unsurlara karşı tamamen kapayıcı ve kaplayıcı bir tabaka oluşturur.


İç mekanda kullanılacak ahşap ürünlerde ise su bazlı vernik kullanılmalıdır, çünkü kokusu yok denecek kadar azdır ve su-sabun ikilisi ile kolayca temizlenebilir.


İç ve dış mekan verniklerinin her biri kendi içinde de kullanım alanına göre bir çok alt dala ayrılır. Mesela, bazı dış mekan vernikleri yağmur ve rüzgara karşı yüksek koruma sağlar. Bazıları ise aşırı güneşten dolayı oluşması mümkün renk kaybına karşı dirençlidir. Eğer evin girişi gibi trafiğin fazla olduğu yerlerdeki döşemeye uygulanacaksa, bu baskıyı kaldırabilecek vernikler de vardır.

Verniğin opaklığı:

Opaklık seçiminizin ahşap projeniz genel görünümü üzerindeki etkisi büyüktür. Bu konuda da farklı seçenekler mevcut. Yarı transparan vernik, ahşabın doğal yapısını, renk ve çizgilerini büyük oranda koruyacaktır. Özellikle kök ceviz gibi kendine özel, asla kaybetmek istemeyeceğiniz renk ve desene sahip ağaçlarla çalıştığınız da bu vernik ilk tercih olacaktır. Yarı-mat verniklerde, yarı transparanlara göre daha fazla pigment vardır, genellikle yağ bazlıdır ve ekstra güçlü ve dayanıklıdır. UV koruma da sağlar. Son olarak mat vernikler parlatılmış ve temiz bir yüzeyle birlikte sağlamlık da sunar, ancak ağacın desenini tamamen göstermez.


Şimdilik vernik bahsini kapatabileceğimi düşünüyorum. Sorularınızı yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

Yağ bazlı vernikler ve su bazlı verniklerden bahsettiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,


Fatma Elif

• • • • •

Yorumlar

Ahmet Yilmaz

merhaba , 1700 metre rakımda kara ,yağmura , rüzgara maruz kalan açık bir alanda ardıç ağacından olan parke döşemelerinin etkilenmemesi için hangi verniği kullanmalıyız ?

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok