Hangi tutkalı nerede kullanmalı? - Ahşap Tutkalları - 2

Hangi tutkalı nerede kullanmalı? - Ahşap Tutkalları - 2

Merhaba.

Yapıştırıcalardan bahsetmeye devam edelim. Serinin birinci makalesi olan Ahşap Tutkal Çeşitleri ve Kullanım Alanları başlıklı yazıyı okuyarak başlayabilirsiniz.

Hangi tutkalı kullanmalıyım, işime uygun tutkal hangisi sorularına bir parça cevap arayalım. Bundan önce yapıştırıcı çeşitlerinden kısaca bahsetmiştim. Peki bu kadar çeşit arasından işimize en uygun olanı nasıl seçmeliyiz?

Bu kısmı çok önemli, çünkü hangi yapıştırıcıyı seçtiğimiz projemizi doğrudan etkileyecektir. Dış mekanda kullanılacak ahşap ürünlerde suya dayanıklı yapıştırıcı kullanırken, işçiliği yoğun ince işlerde iz bırakmayan, kalıntıları kolay temizlenen tutkalları seçmeliyiz. Yapıştırılacak yüzeyler arasındaki boşluğu kapatmak istiyorsak epoksi en iyi çözümdür. Ancak kuruması zaman aldığı için projemizin bitiş tarihine dikkat etmeliyiz. Acelemiz varsa hızlı kuruyan CA tutkal iyi bir seçimdir.

Yapıştırıcı seçerken dikkat etmemiz gereken başlıca unsurları kısaca şöyle özetleyebiliriz: ürünün kullanım alanı -iç ya da dış mekan/suya dayanıklılık gerekip gerekmediği-, tutkalın kuruma süresi, yapıştırma sonrası nasıl bir vernik uygulayacağımız ve parçalar arasında boşluk olup olmadığı.

Projemiz için doğru yapıştırıcıyı seçtikten sonraki adım doğru aletleri kullanmaktır. Kimi yapıştırıcılar doğrudan kutusundan alınıp kullanılabilirken, bazılarının -epoksi gibi- karıştırılması gerekir. Kiloluk kutularda satın aldığımız ve çabuk kuruyan tutkalları, kullanacağımız miktarı daha küçük bir kutuya aktararak kullanmak gerekir. Böylece, kapağını uzun süre açık bırakarak kutudaki tüm tutkalın hızlıca kurumasını engellemiş oluruz.

Yapıştırıcının uygulanması için çok çeşitli fırça ve spatulalar vardır. Bunlardan bazıları yapıştırıcının çok geniş yüzeylere yayılmasını kolaylaştırırken, bazıları özellikle ince birleşim yerlerinde kullanılmak içindir. Eğer çok fazla sayıda ahşap projeniz yoksa, çok fazla alete de ihtiyacınız yoktur. Basit yapıştırma işlemleri için normal bir fırça veya spatula yeterli olacaktır. Aletleri temizlemek içinse tutkal henüz kurumadan yıkamak yeterlidir.

Size bir tüyo vereyim, ucunu bıçakla incelttiğiniz kalem şeklindeki bir ağaç parçası da yeri geldiğinde fırça işlevi görebilir. Yaratıcılıkta sınır tanımamak gerekir:)

Kutuyu ilk açtığınızda, açtığınız tarihi kutunun üzerine yazmak önemlidir, bu tutkalımızın raf ömrünü takipte bize yardımcı olur. Ayrıca, yapıştırıcının türüne göre saklanma koşulları da değişir, bu yüzden üzerinde belirtilen saklama koşulları muhakkak takip edilmelidir.

Unutmayalım, hem kullanım alanları, hem içerikleri ve kullanım şekli bakımından her bir yapıştırıcı farklıdır. Bu yüzden, güvenliğimiz için, kullanım talimatı, toksik oranları, nasıl bir havalandırma gerktirdiği, çevresel koşullardan nasıl etkilendiği gibi bilgileri okuyalım.  

Yapıştırma işleminden de kısaca bahsedeyim. Yapıştırıcıyı eit bir şekilde yüzeye yayalım ve fazlalıkları, kenara taşanları alalım. Parçaların daha iyi yapışması için yüzeylerin toz ve kirden arındırılmış olması elzemdir. Projenin ve yapıştırıcının cinsine göre kimi ürünlerin yapıştırıldıktan sonra kuruyana dek işkencede sıkıştırılması gerekir.  

Özelliklerini bilmediğimiz, ilk defa kullandığımız bir tutkalı, kullanılmayacak bir parçada denemek faydalı olacaktır. Böylece kuruma süresini, kuruyunca nasıl görüneceğini, temizlenmesi ve dayanıklılığını test etmiş oluruz.

Oldukça özet bir halde tutkallardan bahsettim. Umarım faydalı olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok