Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Siyahın Güzelliği: Venge Ağacı -2-

Siyahın Güzelliği: Venge Ağacı -2-

Merhaba


Atölyemizde kullandığımız en özel ağaçlardan biri olan vengeden bahsetmeye devam edelim.


Öncelikle belirtmeliyim, son 10 yılda popülaritesi artan venge, artistik duruşu ile aranan ağaçlardandır. Aşırı koyu rengi, ayırt edici deseni, tuhaf gözenekleri ile görsel bir şölen olan vengenin kaplamaları, hatta taklitleri bile, pazarda aranan ağaçlardandır. Koyu renginin akça, çınar gibi açık renk ağaçlarla oluşturduğu kontrastta onun dekoratif değerini artırır.


Lambri kaplama ve mobilya kaplamasında kullanılan wenge, aslında hemen her projeye yakışır. Mobilya, dolap, döşeme, endüstri, dış mekan, hatta lüks ahşap bastonlar üretilir.


Modern dekorasyonların vazgeçilmez parçası olan venge banyo aksesuarından mutfak tezgahına kadar iç mekan dizaynında her noktada karşımıza çıkar. İç dekorasyonda genellikle ortamdaki renkli nokta, ilgi noktası objelerde kullanılan wenge açık renk mekanlara ayrıcalık katar. Çelik ya da krom elektrikli ev aletleriyle de kombine edilen wenge, açık renk ve pürüzsüz yüzeyli metalle birleşen koyu rengi ve gözenekli yüzey ile minimal ve ultra-modern dekorasyonun ayrılmaz bir parçası olmuştur.


Venge müziği sever. Sanırım bu tropik ağaçların ortak bir özelliği olmalı. Özel sipariş bass gitar üreten Alembic Guitar tarafından özel ağaç olarak kullanılır. Bunun gibi sipariş üzerine, oldukça pahalı gitar üreten bir kaç firma da wengeyi gitar gövdesinde ve sapında kullanır. Yamaha’nın çınar davullarının orta kısmı da vengedir. Vurmalı santurun kimi kısımlarında da vengeyi görebiliriz. Ancak akustik gitar yapımında kullanılamaz, çünkü gözenekleri ses dalgalarını azaltır.


Yakın zamanda dekoratif kullanımı artsa da eskiden, güçlü bir ağaç olduğu için, bugün kullanıldığından çok daha farklı alanlarda kullanılmıştı. O zamanlarda venge demiryolu traversi, kasa ve kutu, maden direği, yay üretiminde büyük yer alır.


Ondan da önce, yani ana vatanında, Batı Afrika yerli halkı vengeyi oymacılıkta ve seramonilerde kullanırdı. Yüzyıllar boyunca Kogolu sanatkarlarca, tanrıları ve ruhları temsil eden maske ve heykeller vengeden yontuldu. Bu sanatçılar, büyük heykeller yapmak için kontrollü ateşi şekillendirici olarak kullanırlardı. Çünkü ateş ahşabı şekillendirmek için yumuşak bir hale getirirdi.


Geleneksel olarak, özellikle kabuklarının, ilaç olarak da kullanıldığını belirtmeliyim. Hem de karaciğer şikayetlerinden, diabete, deri hastalıklarından, ateş ve romatizmaya kadar çok geniş bir alanda.

Mutlu bir gün dilerim,

Fatma Elif

 

Doğal Ahşaptan Ürettiğimiz Ürünleri İnceleyin

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.