Düzenli ve Yeşil Bir Ofis İçin

Düzenli ve Yeşil Bir Ofis İçin

Merhaba

Daha yeşil bir çevre için büyük büyük tasarılarımız olabilir. Ama en basitten ve en yakından başlamak her zaman en idealidir. Mesela, günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimiz harika bir ilk adım olabilir. Basit bir kaç yöntemle ofisimizde enerji tasarrufunu arttırabilir, ofisi daha kullanışlı, daha doğa dostu ve daha yeşil hale getirebiliriz. Başlamak içinse gerekli olan tek şey, ofisteki herkesin bunu bilinçli bir şekilde istemesidir.

İşe atıklarla başlayalım. Ofisimizde çok fazla atık oluştuğunu fark etmeyenimiz yoktur. Özellikle kağıt atıklar. İlk olarak bunu ele alalım ve israfı azaltalım:

İlk ve en önemli yöntem kulanımı azaltmaktır, mümkün olduğunca az atık çıkarmak. Mesela, fotokopi makinesinin yanına nasıl çift taraflı çıktı alınabileceğini gösteren bir yazı asabilir, hatta bunu teşvik edici görseller ekleyebiliriz. Dokümanları mümkün olduğunca dijitalleştirebilir, ofis içi iletişimde e-postayı tercih edebilir, belgeleri elektronik ortamda paylaşabiliriz. Çıktı almak zorundaysak sadece gerekli sayfaların çıktısını almak, hatta resmi bir belge değilse yazı fontunu değiştirip kenar boşlukları azaltmak bile tahmin edemeyeceğimiz kadar kağıt israfını önleyecektir.

Atıklarla mücadelemizin ikinci ayağı ürünü tekrar kullanmaktır. Özellikle kağıtları hemen atığa çıkarmadan tekrar kullanıma sokabiliriz. Ofiste tekrar kullanılabilecek malzemelerin toplandığı bir nokta oluşturabiliriz. Böylece tüm çalışanlar tekrar kullanılabilecek malzemelere kolaylıkla erişebilir.

Son maddemiz: geri dönüşüm. Az kullandık, tekrar kullandık, ancak nihayetinde kağıt, plastik ya da cam atıklarımız çıkacaktır. Bunları geri dönüşüme kazandırmak için ofisimizde yeterince geri dönüşüm kutusu bulunduğundan emin olmalıyız.

En az atıklar kadar elektrik kullanımı önemlidir. Sadece faturalarımızdaki rakamları küçültmek için değil, doğayı korumak için de. Öncelikle enerji kullanımı konusunda bilinçli olmak gerekir. Bu bilinci artırmak için ofisin uygun yerlerine enerji tasarrufunu hatırlatan, teşvik eden çıkartmalar asabiliriz.

Enerji tasarrufu için bir kaç tüyo verelim. Bilgisayarlarımızın parlaklık ayarını düzenleyerek başlayabiliriz. Monitör ne kadar parlaksa, o kadar çok enerji harcayacaktır. Ayrıca, grafik açısından zengin ekran koruyucuları bilgisayarın iki kat daha fazla enerji harcamasına neden olabilir. Ekran koruyucularını kapatıp bilgisayarın uzun süre kullanılmadığında uyku moduna geçmesine izin verelim. Eğer bir programı ya da uygulamayı kullanmayacaksak, kapatalım. Bilgisayarı uzun süre kullanmayacaksak kapatalım. Sadece bilgisayar değil, ofiste kullanmadığımız tüm elektronik aletlerin fişini çekelim. Klima çalışırken kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun. Ve aydınlatma için son tüyo: Gereksizse söndür!

Ofis araç gereçlerinin düzenli bir şekilde tutulmasının da ofiste hem zamandan, hem enerjiden tasarruf sağlayacağı bir gerçektir. Düzenli bir masa işlerimizi daha organize yürütmemizin yanı sıra, gereksiz tüketimi azaltmamızı da sağlar. A4 kağıtlarımızı, evraklarımızı, zarflarımızı, ve hatta tüm ofis araç gereçlerimizi toparlayan bir organizer işlerimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Woodsaka tam da bunu düşünerek bu organizeri üretti.

Tüm Masaüstü Gereçlerinizi Düzenleyebileceğiniz Masaüstü Organizer - İş İstasyonu

Bu organizer masanızdaki kaosa son verir. Her bir bölmesi farklı bir amaç için üretilen organizer, aradığınız tüm gereçlerin elinizin altında olmasını sağlar. Üst kısmındaki bölmeler ataç, zımba, yapıştırıcı gibi malzemeleriniz içindir. Hemen alttaki iki geniş bölme evraklarınız ve dosya kağıtlarınızı bir araya toplarken, yanlardaki bölmeler hem kalemleriniz, hem tablet ya da bloknotlarınızı bir arada tutacaktır. Evrak bölümlerinin altındaki boşluğa ise masanızda yer kaplamasını istemediğiniz diğer gereçleri, hesap makinenizi, bilgisayarınızın faresini ya da küçük bir saksıda minik bir kaktüsü koyabilirsiniz.


Bu organizer, hem farklı amaçlar için üretilmiş bölümleriyle masanızı temiz ve düzenli tutmanızda sizin en büyük yardımcınız olacak, hem de şık görünümüyle dikkatleri üzerinde toplayacaktır.

Ofisinize renk katacak yeni ürünlerimiz de yolda. Onları da tanıtmak için sabırsızlanıyorum:)

Güzel ve güneşli bir gün dilerim.

Fatma Elif

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok