Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Çekiçler

Çekiçler

Merhaba

Tüm atölyelerde olduğu gibi Woodsaka ahşap atölyesinde de küçük el aletleri fazlasıyla önemlidir. Ustaları onları seçerken neleri kıstas aldılar bilmiyorum ama kullanırken son derece özenliler. Onları seviyorlar. Bu yüzden, “Ne olacak, sadece bir keski, rende ya da çekiç” gibi cümleler kurmadan önce düşünmek gerek. Ben bunu dün düşün(e)medim, ve çok şey öğrendim. İşte size dünkü “Bir çekiç nasıl seçilir” konulu uzun söylevden kısa notlar:)

  1. Öncelikle, asla “Çekiç işte, hepsi aynı” demeyin. Öyle değilmiş. Belki evde ufak tefek işlerde kullananlar için bu geçerli olabilir ama bir atölyede değil. Her birinin, şeklinden ne kadar güçlü bir malzemeden yapıldığına kadar ayrı bir yeri var. Mesela çatal çekiçler çivi sökmek için dizayn edildi, çeliği de ona göre sağlam. Duvarcı çekiçleri tuğlaları kırmak için, perçin çekici katılaşmış/sertleşmiş aletlere vurmak için dizayn edildi. Köşelere vurmak için, döşemedeki raptiyeleri çıkarmak için tasarlanmış çekiçler var.
  2. Bir çekiç ne kadar ağırsa o kadar iyi diye bir şey yok. Kafası ne kadar büyük ve ağırsa çekiçin o kadar etkili olacağını düşünebiliriz ama değil. Bugün yüzeyi çelikle kaplanarak hafif bir madde olan titanyumdan imal edilen bir çok çekiç var. Ve bu hafif çekiçler marangoza, uzun çalışma saatleri boyunca, daha hafif olan çekici daha hızlı kullanma imkanı sunuyor. Bana mantıklı geldi. Hızın kütleden daha etkili olduğunu düşünürsek, bir çok ustanın/işçinin bu hafif çekiçleri tercih etme nedenlerinin anlayabiliriz.
  3. İngilizce’de Dead-Blow Hammer olarak adlandırılan içine metal bilyalar doldurulmuş plastik uçlu tokmaklar atölyemizde kullanılıyor. Biz bir tarafındaki plastiği ceviz ağacında tornada uygun ölçüye getirdiğimiz ahşap ile değiştirdik. Sık kullandığımız bir alet. Ayrıca en meşhur el aletleri üreticilerinin ürünlerinin saplarını kopyalayıp sık kullandığımız aletlere uyguluyoruz. Kullanım rahatlığı açısından inanılmaz farklar olduğunu söyleyebilirim.   
  4. Süslü isimleri olan yeni ürünler her zaman gereksiz değildir. Bu yüzden elektrikçi çekiçin verilen parayı hak etmediğini düşünmemeliyiz, çünkü o özel bir ürün. En ayırt edici özelliği de çekicin tutacağını vurmadan bir elektrik panosunun içine vurmanızı sağlayan uzun kafasıdır. Özel olarak şekillendirilmiş uzun kafa ileriye doğru genişçe vurmanızı da sağlar. Sanki doğrudan hedefini bulur. Bu da bizi ilk söylediğimize götürür, her iş için özel bir çekiç.
  5. Ağaç keskisine asla çekiçle vurmamak diye bir kural varmış. Ancak bir çok durumda ağaç keskisini yumuşak tokmakla kullanılsa da bu kural tepeleri metalle kaplanmış keskilerde geçerli değil, yani onlarda çekiç kullanabiliriz. Zaten bunun için metalle donatılmışlardır.

Bu çalışkan atölyede her yeni bir gün, yeni bir söylev, yeni bir bilgi anlamına gelebiliyor. Sizin gününüz nasıl başladı?

Fatma Elif.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.