Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Her Ağacın Bir Hikayesi Vardır: Çam Ağacı -2-

Her Ağacın Bir Hikayesi Vardır: Çam Ağacı -2-

Merhaba, 

Woodsaka atölyesinde mevsimin tadını çıkarmaya devam ediyoruz. Aras sıra da olsa pencerelerimiz ve kapılarımız açık çalışmanın keyfi bir başka. Bu keyifle çam ağacını tanımaya devam edelim.

Tam olarak 115 çeşit çam ağacı var, ülkemizde en yaygın olan ve doğal olarak yetişen türler ise Sarıçam, Karaçam, Kızılçam, Halep Çamı ve Fıstık çamı. Sarıçam, Karaçam ve Kızılçam adlarını kabuk renklerinden alırlar. Bunların yanı sıra yabancı menşeli çam türleri de ülkemizde yetişir, örneğin Monteri çamı, Büyük kozalaklı çam ve Sahil çamı. Bu yabancı türler daha iyi yetişecekleri umulduğu için getirtilmiş, ancak istenen verim alınamamıştır. Şu an genellikle kaliteli kereste elde etmek için değil, park bahçelere ekilmektedir. Yerli çamlar ise bu iklime uygun olduğu için çok kaliteli gövdeler oluşturur, hastalıklara karşı daha dirençlidir. 

Sibirya’dan başlayıp Kayseriye dek uzanan geniş bir alanda görülen Sarıçam çetin kış koşullarında yaşayabilen bir ağaçtır. Sıcaklığın eksi 35-40 dereceye kadar düştüğü yerlerde bile hayatta kalır. Elverişsiz iklim koşullarına rağmen 35-40 metreye dek kalem gibi dümdüz uzar. Sarı rengiyle de çok güzeldir, odunu değerlidir. 

Karaçamın yaşam alanı neredeyze zirvedir, 800-1300 metre arasında rastlarız ona. Odunu beyaz renklidir. Yetişme şartları iyi ise gövdesi düz olur ve boyu uzundur. Telefon-elektrik direği olarak da kullanılmaktadır. 

0-1200 rakımları arasında yetişen bir çam türü olan Kızılçam ülkemizde yaygındır. İstanbul’dan İskenderun körfezine dek yaygın olarak rastlanır. Kızılçam reçinesi bol bir ağaçtır, bu yüzden, özellikle sahil şeridindeki ormanlarda -sıcağın da etkisiyle- sık sık yangınlar görülmektedir. Her yıl büyük oranlarda Kızılçam yangın sonucu yok olmaktadır.

Reçineli odunu böceklere ve kurtlanmaya karşı dayanıklıdır, o yüzden inşaat sektöründe yaygın kullanılır. Kağıt sanayisinde ve ve kışın ısınma amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Bir Akdeniz sahil ağacı olan Halep çamına Adana’da, Kadirli’de ve Milas-Bodrum arasında rastlarız. Eğri gövdeli olduğu için gövdesi kereste olarak kullanılmaz. Odunundan reçine elde edilir.

Fıstıkçamı kozalaklarında bulunan çok değerli fıstığıyla önplana çıkan bir ağaçtır, bu özelliğiyle meyve ağacı da denilebilir. Çam fıstığının ticari değeri yüksektir. Ege bölgesinde 600-700 metre rakımda yetişir. Kumlu ve gevşek arazileri sever.  

Peki, izinli alanlardan, orman gençleştirme amaçlı kesilmiş çam ağaçları elimize geçti, nasıl kullanabiliriz? Öncelikle nasıl saklayacağımız önemli. Usta kesimciler çam ağacı kerestesinin 2cm ila 5 cm arası bir kalınlıkta kesilmesini öneriyorlar. Ayrıca her bir kerestenin iki ucu aliminyum boya ile kapatılmalıdır. Her ustanın kendine özgü bir malzemesi olabilir bu iş için, bu ayrı. Her bir cm kalınlık için bir yıl açık havada kurutma sağlanması da bir diğer öneri. Ya da 43 ila 82 derecede fırınlanmalıdır.  

Kestik, kuruttuk ve çam kerestelerimini stokladık. Şimdi sıra onları işlemekte. Gövdenin en kalın ve uzun tarafından keserek bank, masa ya da sandalye yapmaya başlayabiliriz. Elimizdeki plana göre kesip yapıştırdığımız ürünü düzgün bir yüzey için kumlayıp doğal yağla koruma altına almak en son işlem olacaktır.

Çam ağacı yumuşak ağaçlar sınıfındandır. Bu yüzden işlenmesi kolaydır ve mobilya üretiminde oldukça sık kullanılır. Duvar dekorundan küçük ev ve ofis ürünlerine kadar bir çok şey üretilebilir çam ağacından.

Biz Woodsaka’da onu doğal rengiyle, yağla koruyarak elbette, kullanıyor olsak da, beyaz denilecek kadar açık renkli olan çam ağacı boyanarak neredeyse istenilen her renge ulaşılabilir. Zamanla ona antik görünüm sağlayan bir parlaklık kazanır.

Ahşap ürünlerin en güzel yanlarından biri de bu değil midir? Yıllandıkça eskimez, aksine güzelleşir ve zenginleşir.

Paduk ağacıyla ilgili iki makale yazdık. Birinci bölümü buradan okuyabilirsiniz.

Güzel bir gün diliyorum.

Fatma Elif.

 

Doğal Ahşap Mutfak Ürünlerimizi İnceleyebilirsiniz

 

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.