Ahşapla Çalışmak

Merhaba

Kimileri için ahşapla çalışmak bir hobidir, kimileri içinse bir tutku. Tutkunlarını ahşaba çeken onun doğal güzelliği, zamana olan direnci ve hatta zamanın onu adeta yenilemesi, zenginleştirmesidir.

Hobilerimizi genellikle sorgulamayız, ya da bir spor dalına neden ilgi duyduğumuzu. Bir çok ahşap işçisi/ustası için de durum böyledir. Ama ben merak ettim ve Woodsaka ahşap atölyesinde ufak bir röportaj yaptım. İtiraf etmeliyim, sosyal bilimlerin geçerli sayabileceği bilimsellikte değildi bu röportajlarım, daha çok muhabbetti. Lakin bana tatmin edici cevaplar sağladı.

Tek sorum vardı: Ahşapla çalışmanın nesi bu kadar güzel? Cevapları sınıflandırdım:

l Doğanın ve doğallığın cazibesi. Ne kadar çok içli dışlı olursan, o kadar çok çekiyor.

l Bir parça ham maddeyi alıp onun evimizin, yaşamımızın bir parçası haline geldiğine görmek, bunu sağlamak (burada benim ahşap vazoma atıf vardı:).

l Sağlıklı. Atölyenin kokusu bile doğal. Dokunmaya, hatta üzerinde yemek yemeye korkmadığın bir ham maddeyle çalışmanın dayanılmaz rahatlığı.

l Her bir gün ahşapla ya da kullanılan alet edevatla ilgili yeni bir şey öğrenmenin, yeteneğini geliştirmenin keyfi. Zamanla herkes kendine özgü “en iyi” rendeleme ya da testere bileme yöntemi keşfediyor. Ustalaşıyor.

l Bir çeşit jimnastik. Sadece oturup ya da ayakta çalışmıyorsun, hareket ediyor, ahşap blokları taşıyor, tüm bedeni çalıştırıyorsun (Buna ben de şahidim, mesela zımpara kolları güçlendiriyor).

l Her imalatçı gibi ürünlerinin beğenildiğini görmek, olumlu geri dönüş almak. Memnuniyet yani. Bu teşvik edici.

l Her bir ahşap bloğun hangi renk ve desenleri sakladığını bilememenin verdiği beklenti. Heyecan.

Kısa röportajımdan ele ettiğim veriler bunlar. Ahşap kılıflarımızı hazırlayan ekip, özellikle üretim bölümündekiler ahşapla çalışmanın güzellikleri üzerine daha çok konuşabilirlerdi ama vakitleri azdı. Daha üretilecek çok telefon kılıfı var.

Hafta sonu çalışanlar... Güzel bir çalışma günü dilerim. Tatildekilere de iyi dinlenmeler. Mutlu kalın.

Masif Ahşaplar hakkındaki makale ilginizi çekerse buradan okuyabilirsiniz.

Fatma Elif

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok