Ahşap vazo yapımını anlatıyorum. Bölüm 2 – WOODSAKA

Ahşap Vazo - 2

Merhaba.

Hafta sonunuz umarım güzel geçmiştir. Dinlenmiş ve yenilenmiş bir şekilde Pazartesiye merhaba demekten daha keyifli ne var, değil mi:)

Tamam, kabul ediyorum, haftanın ilk günü genelde (%99.999) gibi bir genelleme bu) biraz motivasyona ihtiyaç duyduğumuz bir gündür. Hafta içi tüm o günler boyunca iş temposuna alışamayan bünyemiz hafta sonu, 1 ya da 2 gün içinde, inanılmaz bir hızla tatile adapte olmuştur ve Pazartesiye “henüz” hazır değildir. Biliyor, kabul ediyor ve anlıyorum ama yine de...

Yine de güne güzel başlamak gerek, bu gün Pazartesi bile olsa. Makine seslerinin doldurduğu Woodsaka atölyesinde biz böyle başlıyoruz. Kim bilir, belki de ahşap kokusu bağımlılık yapıyordur, uzak kaldığımızda özlüyoruz:)

Şaka bir yana, üretmek, kendi ellerinle yeni ve güzel bir şeyler ortaya koymak insanı tatmin eden bir duygu. İlk önce sadece kafanızın içinde bir imgeden ibaret olan, sonra söze, çizgiye dökülen, ellerinizde yavaş yavaş şekillenen projeniz nihayet karşınızda durduğunda harcanan emek, zaman, o an hissettiğiniz yorgunluk fazla önem arz etmiyor. Başarmanın yüzünüze yayıverdiği o dingin gülümseme tüm o zorlukları siliveriyor olmalı...

Woodsaka tam ahşap kılıflarının ilk örneklerini elime ilk defa aldığımda yüzümde o gülümseme vardı. Ahşap vazomun ikinci kat verniğini çekip masamın üzerine koyduğumda da...

Hafta sonu bile ahşaptan uzak kalamıyorum galiba. Dün vazomu tamamladım. Hala istediğim cam-tüp vazoyu bulamadım. O yüzden içine çiçek koyarak fotoğraflayamadım. Vazo aslında vazodan çok “vazo standı” formatında, yani içine tüp vazo koymadan “vazo” işlevini yerine getiremeyecek. Ama olsun, bu hali bile güzel duruyor masamda.

Söz veriyorum, istediğim tüp vazoyu bulduğumda yeni bir fotoğraf paylaşacağım. Üst kısmının bu şekilde yarım olmasının sebebi de hammaddenin bana bu şekilde gelmesi. Ağacın gövdesini kökünden enlemesine kırarak ayırmışlar, vazo biçimnde oyulabilecek kadar bir yükseklik bırakmamışlar. Bi kısmıda toprakta çürümüş. Tüm bunlar birleşince ortaya “vazo standı bir vazo” çıkıverdi.

Üretirken hayal kurmak olmazsa olmazlardandır. Zihninde uzun süre besleyip büyütmediği neyi üretebilir ki insan? Bu vazo gibi, atölyemiz gibi, ahşap kılıflarımız gibi.

Hayal ya da projelerinizin gerçeğe döndüğü bir gün ve bir hafta dilerim.

 

Fatma Elif

Yazının birinci bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok