Ahşap Vazo - 1 – WOODSAKA

Ahşap Vazo - 1

Henüz Woodsaka hayal bile değilken severdim ahşapla el emeğimi birleştirmeyi. Ancak araç gerece de bir yatırım yapmazdım. Elde ne varsa onu değerlendirirdim.

Şimdi durum farklı. Bir ahşap atölyesinde çalışmanın en güzel yanlarından biri de, bir çok hobiniz için gerekli bir çok malzemenin elinizin altında olmasıdır. Ayrıca alet-edavat bilginiz de -muhtemelen- artacaktır.


Son bir aydır vakit buldukça üzerinde çalıştığım bir projem var: Elimizdeki eski ve biraz çürümüş bir ağaç kökünden bir vazo ortaya çıkarmaya çabalıyorum. Bu kök parçasını ilk elime aldığımda üzeri toprak kaplıydı, biraz da çöp. Önce temizledim, sonra çürük yerlerini oydum, uzun kalmış ince kökleri kestim. Üst kısmını düzelttim.


Sonra da kumladım, 80’den başladım, 500’e kadar. Üzeri öyle ayna gibi olmadı, derin oyukları kumlamak çok zordu. Lakin bu doku farklılıkları kök vazoma ayrı bir hava kattı. Son olarak verniklenmesi gerekiyordu, annem buna gönüllü oldu. Bu sabah vernikledi.


Tüm bu aşamaları fotoğraflamak aklıma gelmedi, üzgünüm. Ama en azından son aşamayı sizlerle paylaşmak istedim.Son olarak projeme uygun cam bir vazo bulup kök vazoma monte etmeliyim. Hala züccaciyelere bakıyorum. Bulduğumda son halini sevinçle blog’a ekleyeceğim.
Evet, burası bir ahşap kılıf atölyesi olabilir, ama kim demiş sadece kılıf üreteceğiz? Araya farklı renk veya desen veya modeller katmak lazım değil mi? Pozitif farklılıklar ve değişimler hayatı eğlenceli kılar. Günümün yarısından çoğu burada geçiyorsa, eğlenmeye buradan başlanmalı.


Güzel farklılıklarla şaşırmanız dileğiyle... Mutlu günler.


Fatma Elif

Vazonun tamamlanmış halini ve hikayenin kalanın burada bulabilirsiniz.

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Left Alışverişe Devam Edin
Siparişiniz

Alışveris Sepetinizde Henüz Bir Ürün Yok