Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Hangi Tutkalı Nerede Kullanmalı? - Ahşap Tutkalı Çeşitleri ve Kullanım Alanları -1-

Hangi Tutkalı Nerede Kullanmalı? - Ahşap Tutkalı Çeşitleri ve Kullanım Alanları -1-

Ahşap Tutkalı Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ahşap projelerimizi hayata geçirirken iyi bir yapıştırıcıya daima ihtiyaç duyarız. Tutkal, hem her türlü atölyede, hem de hobi amaçlı projelerde kullanılan, olmazsa olmaz yardımcılardandır. Her bir yapıştırıcının kendi özel formulü ve buna bağlı olarak kendi özellikleri vardır. Neyi yapıştıracağımıza ve projemizin nerede kullanılacağına bağlı olarak kullanmamız gereken tutkal değişir. Woodsaka ahşap telefon kılıfı atölyesinin de raflarını dolduran bu yapıştırıcı çeşitlerinden, projemize uygun yapıştırıcıyı nasıl seçeceğimizden kısaca bahsedeceğim.

PVA Yapıştırıcı

Plastik tutkal diye bildiğimiz Polyvinyl acetate (PVA) yapıştırıcı en yaygın olandır. Eğer evinizde bir şişe tutkal varsa, büyük ihtimalle budur. Bir tür suni reçinedir, su, kömür, kireç ve sirke asidinden kimyasal yollarla elde edilir. Bazı özel yöntemle üretilenleri su geçirmezdir. PVA yapıştırıcılarının en avantajlı yanı, kolayca ulaşılabilir olmasıdır. Ancak yapıştırma işlemi sırasında ve sonrasında dikkatli olunmazsa, kenara taşan kurumuş tutkal projeyi bozacaktır. Ancak iyi bir haberimiz var, ağaç yapıştırmak için ideal olan bu tutkal sertleşmeden önce su ile kolayca temizlenebilir.

Gluten Tutkal

Gluten tutkal yüzyıllardır kullanılan bir tutkal çeşididir. Hayvan deri ve kemiğinden yapılan bu yapıştırıcının bir çeşidi olan sıcak gluen tutkal ısındıkça yumuşar ve soğudukça sağlamlaşır. Diğer bir çeşidi ise likit gluten tutkaldır, şişede satılır. PVA tutkal gibi kullanılır ama bir avantajlı yanı vardır, ahşaptan taşan kuru tutkalı en son noktasına kadar temizlemek zorunda değiliz. Cilayı etkilemez.

Suya dayanıklı olması gerekmedikçe en çok tercih edilen yapıştırıcıdır denilebilir. Ancak neme dayanıksızdır ve dış mekanda kullanılacak, neme maruz kalacak projelerde tercih edilmemelidir.

Epoksi

Epoksi iki elemandan oluşur. Bu iki sıvı karıştırıldığı zaman kimyasal bir reaksiyon ortaya çıkar ve bu epoksinin sertleşmesine yol açar. Diğer yapıştırıcıların çoğu, eğer yapıştırılacak iki kısım arasında boşluk varsa çok iyi tutmaz. Ancak epoksi o boşluğu kuvvetli bir şekilde doldurarak yapıştırır. Kimi epoksiler 5 dakika içinde kururken, kimilerinin tam olarak sertleşmesi vakit alır. Kuruması ne kadar uzun zaman alıyorsa, parçalar o kadar kuvvetli yapışacaktır. Yani sabır, ödüllendirilir.

Ağacın yanı sıra cam, metal gibi bir çok maddeyi yapıştırmak için kullanılır. Ayrıca ahşabı diğer malzemelerle de yapıştırır. Karışım oranı ve kuruma süresi değişkendir, üretici firmanın talimatları izlenmelidir. Tamir için çok iyidir. Eğer iyi uygulanırsa tecrübeli bir göz bile yapıştırılan kısmı tahmin edemez.

CA Tutkal

Siyanoakrilat (cyanoacrylate) ya da CA Tutkal, bizde Japon yapıştırıcı olarak da bilinir. Süper yapıştırıcı diye anıldığı ülkeler de vardır. Sert parçaları bir araya getirmek için kullanılır. Ahşapta da oldukça kullanışlıdır. Kısa sürede kurur ve eğer gerçekten aceleniz varsa hızlandırıcı kullanarak daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

Poliüretan Tutkal

Poliüretan tutkal, yani bildiğimiz adıyla deniz tutkalı, nem ile aktive olur, kabarır ve kurur. Çok çabuk kurur, suya dayanıklıdır. Ancak tutkalın kalıntısı varsa, cilada problem çıkarabilir. Bu yüzde taşan kısımlar maket bıçağı ile kesilereke temizlenmelidir.

Özellikle dış mekan mobilyası üretiminde en kullanışlı tutkallardan biridir, çünkü neme dayanıklıdır. Ancak iki yüzey birbirine alıştırılmamışsa bu yapıştırıcı ideal olmayabilir, çünkü epoksi gibi boşluk doldurma özelliği yoktur.

Üretmek güzeldir. Emeklerimizin sonunda elde ettiğimiz üründen memnun olmak istiyorsak doğru malzemeyi bir araya getirmeliyiz. Bir sonraki yazımda yapıştırıcılardan bahsetmeye devam edeceğim.

Hangi tutkalın nerede kullanılacağı hakkında bilgiler veren sonraki bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Fatma Elif

Yorumlar

Merhaba mdf nin üstüne kağıt nasıl yapışır çerçeve görünümlü mdf tablosu yaptırıcam da nasıl yapıştırılması gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙂🙂

Merhabalar epoksi tutkalla 1mm lik ahşap papel yapıştırabilirmiyim epoksi tutkal kemik tutkallardan daha sert olurmu. Teşekkürler

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.