Ahşabın Faydaları - 2 – WOODSAKA

Ahşabın Faydaları - 2

Merhaba

Planet Ark’tan özetlediğim makalenin devamıyla buradayım:

“Bu bulgular (ahşap eşyaların dün bahsedilen faydaları, ç.n.) olağanüstü gibi görünse de Brad Grey ahşabın sağlığa faydalı olmasının arkasında mantıksal fiziksel nedenler olduğunu belirtiyor:

‘Ahşap, bir odadaki havanın kalitesi üzerinde ölçülebilir derecede etkilidir. Ahşap nemi emer ve geri bırakır. Eğer gerçekten kuru bir ahşapsa sıcak günlerde havaya nem salar ve nemli günlerde havadan havadaki nemi absorbe eder. Yani, siz ahşap eşyaların bulunduğu bir odada otururken o eşyalar odanın havasının dengelenmesine yardım eder.’

Grey’e göre ahşap kesinlikle estetik bir yana sahip, ama faydaları psikolojik memnuniyetin çok daha ötesinde: ‘Avustralyalıların %96’sının ahşaba bakmayı çevrelerinde hissetmeyi sevdiklerini bulduk. Ama sadece yarısından azı ahşabın sağlık üzerindeki olumlu etkisinden haberdardı. Bunun bir sebebi de ahşap üzerine yapılan araştırmaların, doğayla iç içelikle ilgili yapılan araştırmalara nazaran az olmasıdır. Ancak görebildiğimiz kadarıyla ahşap doğal fakat oldukça karmaşık bir maddedir’.

Grey’e göre ahşabın sanatsal gelişim üzerinde de etkisi var: ‘Ahşaba baktığında çizgileri, dokuları görürsün, her birinde ayrı bir desen vardır. Ve gerçek şu ki bu desenlere bakmak yaratıcılık ve görme yetimiz için iyidir.’”*

Makalede özetle bunlar anlatılıyor. Konuyla ilgili başka araştırmalarla da karşılaştım. Ancak ikna olmam için zaten makalelere fazla ihtiyacım yok. Her gün yaşıyorum.

Siz de bunu deneyimlemiş olmalısınız. Şu küçük, ustaların el işçiliğiyle kaşık-tabak vs yapıp yine orada sattıkları atölye+dükkan karışımı mekanlar; işte oralara gittiğinizde nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Oralara girdiğinizde derin bir nefes alırsınız, sonra da ürünlere dokunup ahşabı hissetmek istersiniz.

Ahşap ham maddeyle çalışmaya bizi iten ilk sebeplerden biri bu idi, doğal ve sağlıklı malzemeden, doğal ve sağlıklı ürünler geliştirmek. Bu bir kazan-kazan olacaktı, biz üretirken siz kullanırken...

Woodsaka’nın tam ve gerçek ahşap telefon kılıflarını tercih etmek için eşsizliğinin yanı sıra bir diğer önemli sebep de bu olmalı. Göz alıcı renk, desen ve dokusuyla ahşap kılıflarınız her an elinizin altında olan telefonunuza farklı bir hava katarken, ahşabın doğallığı da hayatınızı -bir nebze olsa- zenginleştirecek.

Güzel ve mutlu bir gün dilerim.

Fatma Elif

 

Faydalanılan makale ve ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Mesajınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.