Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Ahşabın Faydaları -1-

Ahşabın Faydaları -1-

 

Ahşabın-Faydaları-1-Woodsaka-Ahşap-Kılıf

Merhaba,

Ahşabın yoğun olduğu yerlerin kokusu harikadır. Bunu mobilya ya da her hangi bir ahşap eşya alırken mağazada siz de hissetmiş olmalısınız. Tabii eğer gerçekten “ahşap” kullanılmışsa ve kat kat vernik ahşabın nefes almasını önlemiyorsa.

Bu konuyu araştırmaya karar vermiştim ama erteliyordum. Dün, ahşap işçiliği hakında yapılan araştırmaları incelerken bu konuda bilgilendirici bir makaleye denk geldim. İngilizce aslından özetleyerek çevirdim. Bir kısmını bugün paylaşıyorum, devamı yarına...

“Bir çevre örgütü olan Planet Ark’ın araştırmasına göre yaşam alanınızın ahşap ürünlerle çevrili olması sağlığınız için faydalıdır.

Burada ve diğer ülkelerde yapılan düzinelerce çalışmanın meta-analizi sonucu elde edilen bulgulara göre ahşap ürünler, sentetikle eşleşmeyen atmosferik, hatta psikolojik özelliklere sahipler.

Planet Ark’tan Brad Grey’e göre bunun neredeyse inkar edilemez kanıtları var:

‘Bulgularımıza göre ahşabın insanlar üzerinde gerçek ve ölçülebilir bir etkisi var. Dünyanın bir çok yerinde yapılmış, ahşapla çevrili bir ortamın insanlara, alçı ya da çeliğe kıyasla pozitif ve şifa verici etkisi olduğunu gösteren çeşitli araştırma var.’

Bu araştırmaya göre Avustralyalılar zamanlarının %90’ından fazlasını kapalı mekanlarda geçiriyorla, ki bu da -özellikle de çocukların eğitimi açısından- ahşabın sağlığa faydalarını çok daha önemli kılıyor.

Brad Grey: ‘Avusturya’da, 15 yaşındaki çocuklardan oluşan iki sınıfta yapılan uzun soluklu bir araştırmaya göre, sınıflarında ahşap sıra ve duvarlarında ahşap kaplama olan öğrenciler diğer sınıfa kıyasla daha iyi akademik ve fiziksel (kalp atışı ve endişe kaynaklı stres üzerinde) sonuçlar elde ettiler.”

Planet Ark’tan Brad Grey ilginç bilgiler vermeye devam ediyor. Yazının devamında yarın görüşmek üzere, mutlu bir gün dilerim.  

Yazının ikinci bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Fatma Elif

 

• • • • •

Yorum Yazın

Mesajınız kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.