Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Alışveris sepetinizde henüz bir ürün yok.

Woodsaka Blog

Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -2-

Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -2-

Ahşap ürünümüzde son aşama olarak doğal yağ kullanmaya karar verdik diyelim, ancak sorular burada bitmiyor. Ahşap yağının nerede, nasıl ve ne zaman kullanılacağına dair çok fazla kafa karışıklığı var. Çok fazla yağ çeşidi olduğu düşünülürse bu durum oldukça normal. Öyle ki, bazı yağlar özel olarak belirli bir ağaç için üretilmiştir. Bu kalabalığın içinden doğru olanı seçmek elbette zor olacaktır.
Devamını Oku
Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -1-

Doğal Yağlar - Ahşap İçin Doğal Koruma Yağları -1-

Eğer ahşap mobilya, zemin, mutfak ürünü ya da her hangi bir projenin bozulmasını istemiyorsak vernik ya da yağ ile koruma sağlamak zorundayız. Çünkü iyi bir cila ahşabın kurumasını, çatlamasını, hava değişiminden etkilenmesini, basit çizgileri ve lekelenmesini önler. Ayrıca daha güzel ve derin görünmesini sağlar. Burada ilk büyük soru akla gelir: Ahşap projemizi, bir nevi şaheserimizi yağla mı yoksa vernikle mi tamamlayıp koruma altına alacağız?
Devamını Oku
Renklerin İzi -6- Güneşin Rengi: Sarı

Renklerin İzi -6- Güneşin Rengi: Sarı

Sarı, güneş ve onun hayat veren üretken güçleri ile ilişkilidir. Sarı güneşe birçok kültürde tanrı olarak tapılırdı. Yunan mitolojisine göre, güneş tanrısı Helios, gök kubbe boyunca dört ateşli at tarafından çekilen altın bir arabada sarı bir elbise giyiyordu. Güneşin parlak sarı ışığı ilahi bilgeliği kişileştirdi. Meksika kozmolojisinde, altın sarısı, yağmur mevsiminin başlangıcında, bir kez daha yeşile dönmeden önce, Dünya'nın yeni derisinin rengiydi. Bu nedenle sarı rengi yenilenmenin gizemiyle ilişkilidir. 
Devamını Oku
Renklerin İzi -5- Mavinin Sembolik Anlamları

Renklerin İzi -5- Mavinin Sembolik Anlamları

İster göksel ister okyanusal, mavi geniş, açık alanları çağrıştırır ve sonsuzluk ve ilkel boşluk ile bağlantılıdır. Gökyüzünün mavisi mesafe ve tanrılarla ilişkilendirilmiştir. Eski Mısır'da tanrılar ve krallar genellikle mavi sakallı ve peruklu olarak tasvir edilirdi. Hindu tanrısı Krishna mavi olarak tasvir edilirdi. Barış ve saflığın sembolü olarak Meryem Ana'nın rengidir. Gerçeğin ve Tanrı'nın sonsuzluğunun simgesi olan mavi, her zaman insan ölümsüzlüğünün simgesi olarak kalacaktır.
Devamını Oku
Renklerin İzi -4- Kırmızının Tarihi

Renklerin İzi -4- Kırmızının Tarihi

Kırmızı, tahminen insan tarafından algılanan ilk renktir. Tarih öncesi zamanlarda, Neandertaller ölülerin bedenlerine kanın ve yaşamın “sıcak” rengini geri vermenin bir yolu olarak kırmızı pigment serptiler. Anglo-Sakson zamanlarında kırmızının kötülüğe karşı koruduğuna inanılırken, ağaçlar ve hatta hayvanlar kırmızıya boyanırdı, savaşçılar baltalarını ve mızraklarını sihirli güçlerle donatmak için kırmızı boyayla kaplarlardı. Eski Çin'de “chi” 赤, “zhu” 朱 ve “jiang” 絳, hepsi “hong” anlamına gelir 紅. “Chihong” 赤紅, İngilizce'deki “kızıl” rengidir. “Zhuhong” 朱紅 vermilyon veya parlak kırmızı anlamına gelir. “Jiang” 絳 koyu kırmızı anlamına gelir.
Devamını Oku
Renklerin İzi -3- Ana Renkler, Ara Renkler, Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Renk Karışımları ile Hangi Renk Elde Edilir?

Renklerin İzi -3- Ana Renkler, Ara Renkler, Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir? Renk Karışımları ile Hangi Renk Elde Edilir?

Rengin bileşenlerini bilmek bize boyayarak istediğimiz havayı yaratma imkanı verir. Farklı renkler ve tonlar farklı efekt ve yansımalar yaratmak için kullanılabilir. Renkler planlı bir şekilde kullanılarak belirli bir mekana ya da objeye dikkatlerin çevrilmesi sağlanabilir. Renk, bir duyguyu ifade etmede etkili olan unsurlardan biridir. Tek bir renk, dünyanın farklı bölgelerinde farklı insanlar için farklı anlamlara ve yorumlara sahip olabilir. Sizin renginiz hangisi? Paletinizde en çok hangi renkler yer buluyor?
Devamını Oku
Renklerin İzi -2- Renklerin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Renklerin İzi -2- Renklerin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Dışarıda sarı ve kırmızıların dansı devam ederken biz Woodsaka atölyesinde doğal renkleriyle bizi mest eden ağaçlarla çalışmaya devam ediyoruz. Ne kadar güzeller, görmelisiniz. Siz neler yaptınız kışa hazırlanırken? Hangi renkler hayatınıza girdi? Ben kırmızı montumu dolaptan çıkardım, vazoya sıcak renklerden çiçekler koydum, hatta bilgisayarımın ekran görüntüsünü iç açıcı bahar fotoğrafıyla değiştirdim. Woodsaka atölyesinde fazla bir değişiklik yapmadık, gerek yoktu. Ahşabın binbir tonu zaten sıcacık bir ortam sunuyor bize. Şanslıyız:)
Devamını Oku
Renklerin İzi -1- Renk Nedir?

Renklerin İzi -1- Renk Nedir?

Renkler değişiyor, hava soğuyor ve biz yavaş yavaş kışa giriyoruz. Atölyemizin terasındaki çiçeklerimiz de sarardı, yaprak döküyor. Tohumlar olgunlaştı, toplandı ve bahara toprakla buluşmak üzere saklandı. Terastaki molalarının süresi daha da azaldı. Bundan mıdır, yoksa alternatifleri azaldığı için midir bilmem, (belki de her ikisi), kuşlar yemekleri için daha çok geliyor artık. Sokakta yaşayan canlarımız için kapımızın önünde, bir kap su bir kap mama bulunduruyoruz, değil mi? Kuşlar için de, atölyemizin terasında, her zaman bir yer var. 

Devamını Oku
Müziği Seven Ağaç: Maun

Müziği Seven Ağaç: Maun

Maun bazen çalışması zor bir ağaç olabiliyor. Özellikle iç içe geçmiş yapısı nedeniyle beklenmedik bir anda çapak atabilir, projeniz tam bitmek üzereyken köşeden ince bir çatlak çıkabilir. Ancak tornada çalışılabilir, kolay yapıştırılabilir ve son kat cila ya da boyaya iyi tepki verir.
Devamını Oku
Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -II-

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -II-

Çağrışımsal ya da fikir veren isimler betimsel isimler kadar net değildir ama ürünün ne işe yaradığı hakkında bir fikir verirler. Ancak tam olarak amacını belli etmezler. Biraz kelime oyunu vardır, ilginç ve yaratıcı isimlerdir. OfficePro serimiz buna çok güzel bir örnek. O bir organizer, ofisinizdeki en büyük yardımcınız. Profesyonel bir çalışma ortamı için en gerekli gereçlerden biri aynı zamanda. Ve ismiyle tüm bunları çağrıştırıyor bence.
Devamını Oku
Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -I-

Ürüne Yakışır İsimler - Ürün Nasıl Markalandırılmalı? -I-

Bahar aylarını neredeyse yarıladığımız şu günlerde bir soğuk bir sıcak günlere uyanıyoruz. Ağaçlar çiçeğe durdu, parklar bahçeler yeşillendi. Nisan ayının güzelliği bu. Süryanice Nisanna, Sümerce Nisag’dan gelen bir isim Nisan. Sümercede “ilk meyve”, “taze mahsül” anlamlarına gelir. Latincesi Aprilis, kökünü Latince “aprire” kelimesinden alır, açmak. Ağaçların çiçek açtığı ay yani. Her ayın ismi böyle güzel anlamlar saklar. Yüzlerce yıl önce dilimize girmiş her isim, her dağın, köyün, nehrin ve şehrin adı böyledir.  
Devamını Oku
Hediye Verme Sanatı -II-

Hediye Verme Sanatı -II-

Ama unutmamak lazım, hediye seçmek sanattır. Ve eğer kalıcı, şık, kullanışlı ve dayanıklı bir hediye arıyorsanız, doğru yerdesiniz: Woodsaka ahşap atölyesi. Buyrun bakın bir raflarmıza. Eminim size uygun bir seçenek mutlaka orada bir yerde durmaktadır. Bir değil, bir kaç belki de:) Masanızdaki kağıtları bir araya toplayacak bir kağıt rafı, ya da dergilerinizi zarif bir şekilde düzenleyecek bir dergilikaltıgen bir kalemlik seti, ya da çekmeceli bir organizer… Hepsi ve daha fazlası, sizin ve sevdiklerinizin ev ve masalarını süslemek, hayatlarınızı kolaylaştırmak için woodsaka.com raflarına sizleri bekliyor.
Devamını Oku
68 sonuç